4. märts 1997 kell 22:00

Kuidas monitori silmasõbralikkust kontrollida?

Monitor on kindlasti see, mis kõige esimesena silma alla jääb, ja minu meelest ka üks peamisi kokkuhoiukohti enamiku arvutihangete puhul. Levinuim probleem on pildi vilkumises või värelemises -- nimetuse valik sõltub isiklikust tundlikkusest. Põhjus on, et televiisorisarnased seadmed peavad oma pilti tihedalt kaader-kaadrilt üle joonistama, et ekraanipinna helendus ei jõuaks tuhmuda. Üldiselt võib keskmise silma tundlikkuspiiriks ehk minimaalseks kaadrisageduseks pidada 75 ülejoonistust sekundis, ehk 75 hertsi (Hz). Televisioon kasutab Euroopas 50 hertsi, ja enamikus teleripoodides saab näha 100hertsiseid televiisoreid, mis kahe ametliku kaadri vahele ühe juurde mõtlevad, et pilt sujuvam oleks -- eesmärgiks loomulikult vilkumisevaba pilt.

Vaadake oma monitori pilti tavaliselt töökauguselt. Kas näete kerget värelust? Esimesel katsel võib seda olla raske märgata, samuti nagu muusikat kuulates mõnda pilli või helimoonutust tabada. Proovige võrrelda ekraanipilti näiteks mõne kenal valgel paberil trükitud värvilise reklaammaterjaliga, vaadates üldpilti mitte üksikuid detaile -- ma usun, et autot juhtides vaatate te sama pilguga maanteed ja suudate samas jälgida enda lähiümbruse liiklust.

Kui otse vaadates on märgata värelust, siis on teie monitori kaadrisagedus arvatavasti 60 hertsi, mis on allpool igasugust inimlikku piiri.

Loomulikult on iga silma võime pilti siluda erinev, ja ma tean inimesi kellele ka 60 hertsi tundub ühtlase pildina -- julgeks oletada, et sellisel korral ei ole nende silmadele ka üldisest inimlikust piirist madalamal sagedusel suurt häda.

Harilikult paistab otse vaadates üsna ühtlasena ka 72hertsine pilt. Järgmisena võib proovida piiluda ekraani silmanurgast. Kui värelus on näha, siis võib arvata, et see on 72 hertsi, kui ei ole, siis pakuks vähemalt 75.

Ma pean tunnistama, et mina näen ka 75 hertsi ära, mõnus pilt on minu jaoks vähemalt 85 hertsi ja minu töömonitor, 17tolline ViewSonic PS, käib kallimat sorti ATI graafikakaardi taga 100 hertsi peal. Kui teil on kallimat sorti ja ekraanimenüüdega monitor, siis on võimalik kaadrisagedust teada saada ka mõne nupukombinatsiooniga.

Samsungi 15tollistel annab tulemust näiteks kaks korda ekraani horisontaalsuuruse nupule vajutamine, ViewSonicul on OnScreen menüüs vastav valikuvõimalus.

Tulemuseks antakse kaadrisagedus (ehk vertikaalsagedus) hertsides ja reasagedus (ehk horisontaalsagedus) kilohertsides.

- Vaadake monitori otse -- kui väreleb, on see reeglina 60 hertsi või veel vähem.

- Vaadake silmanurgast -- kui väreleb, siis on see 72 hertsi või vähem.

- Kui te värelust ei avasta, on teil kas väga leplikud silmad või monitor korras.

- Kui teil on monitoriga probleeme, pöörduge oma arvuti hooldaja või koguni selle müünud firma poole ja paluge asi korda teha.

Hetkel kuum