5. märts 1997 kell 22:00

Eesti Pangas on ajaloo vaimu

Jätkuna varem valmis saanud Eesti Panga presidendi kabineti sisekujundusele valmis ruumikujundaja Tiit Jürna käe all panga sekretäri ruum, mille kujundamist peab Jürna presidendi kabineti loomisest huvitavamakski.

Kui presidendi kabinet sisustati vana originaalmööbliga, siis sekretäri kabinetis tuli muuta ruumiplaneeringut ning valmistada mööbel. Ruum on kaarseina abil kaheks jagatud, tekitades seina taha kööginurga, kus on hõlbus panga külaliste võõrustamiseks teha vajalikud ettevalmistused.

Ruumi kujundamisel on Jürna lähtunud varem olemasolnud klaasseinte tammepuust raamist -- sobivas toonis on AS Posteraal valmistanud sekretäri ruumi mööbli.

Ruumis olev pehme mööbel on Jürna sõnul vanaaegne originaalmööbel, mis vajas vähesel määral restaureerimist. «Mööbli jalad olid käest ära, tuli veidi restaureerida,» meenutab Jürna.

Ruumikujundaja soovitusi valida pangamajja originaalkunst arvestades otsustas tellija ilmestada sekretäri ruumi Elmar Kitse maalidega. «Õnneks on tellijal hea maitse,» on Jürna lõppotsusega rahul.

Väärika esindusruumi kujundamise raskeimaks osaks peab Jürna vana ja uue sobitamist. «Pank pole koht, kus karjuvad kontrastid oleksid võimalikud,» põhjendab ta. «Tuleb vahepealne kesktee leida.» Nii on funktsionalistliku maja ning vanaaegse originaalmööbliga sobitatud uued tapeedid, kardinad ja radiaatorikatted. Nii Eesti Panga presidendi kui ka sekretäri ruumi kujundamise aluseks olid Jürna sõnul vanad eestiaegsed interjöörid. «Võtsime aluseks tolleaegse õhkkonna,» selgitab ta.

Hetkel kuum