6. märts 1997 kell 22:00

Porolooniturg jääb kahele tegijale kitsaks

«Mis mul muud üle jääb,» laiutab Univa juht Einar Kink käsi vastvalminud uues tootmishoones Tallinnas Peterburi maantee ääres. «Soomes suudan oma porolooni müüa Espest odavamalt, Tallinnas ei suuda,» teatab ta.

Seni oli põhimõte, et müüme mõlemad oma maal ja kakleme turu pärast Venemaal, nüüd on Espe piirist üle astunud, ärritub Kink.

Espe teatas eelmisel kuul, et avab neil päevil Tallinnas oma müügiesinduse. «Suudame turgu võita, sest senigi ostsid Eesti tootjad porolooni Soome tehasest,» kinnitab firma esindaja Raul Laidvee. «Me ei tule siia kaklema, vaid ostjale lähemale,» märgib ta.

Eelmisel nädalal lõpetas oksjonilt endise RASi Linda tootmishoone ostnud Univa uue tehase sisustamise. Kingi sõnul on tegemist piirkonna moodsaima tehasega, mille valmimiseks kulus 30 miljonit krooni.

Kingi lausetest on tunda, et Espe tulek Eestisse muudab Univa juhi närviliseks. Kaljukindlana tundunud investeering võib ebaedu korral lõppeda krahhiga.

Univa suuremad kliendid on Narva mööblivabrik ja Tarmel. Nii Univast kui Espest ostavad porolooni Standard ja Tarmeko. «Soomest tuleb odavam ja Unival on väikesed kvaliteediprobleemid,» kinnitab Standardi juhatuse esimees Enn Veskimägi.

Mööblitootjad meenutavad siiani kibestunult 1994. aasta lõppu, kui pankrotistus Soome mööblimüügi kett Sotka. Firma ostsid ära endine tegevdirektor Mauri Ikola ja Ain Kullo, kes on ka Univa omanikud. Ain Kullol oli Pärnus ka transpordifirma AS A-Trade.

«Enne pankrotti soovitati võtta poroloon Univalt ja vedada mööbel Soome tema autodega,» meenutab Veskimägi.

Sotka pankroti järel kaotasid Eesti mööblitootjad sadu tuhandeid kroone, aga müügikanali säilimise nimel neelati kaotus vaikselt alla.

Univa omanikud ei pane porolooni ostmise käsku ühelegi tootjale peale, kinnitab Kink. Samas meenub talle, et 1994. aasta algul tegelesid tema ja Kullo tõepoolest aktiivse müügitööga, sest Univa oli raskes seisus.

«Aga see ei ole absoluutselt seotud Sotka pankrotiga,» raiub Kink. Ka Univa kaotas Sotka pankroti tõttu pool miljonit krooni, selgitab ta. Kingi sõnul müüs Ain Kullo pealegi paari nädala eest Sotka aktsiate kontrollpaki Mauri Ikolale.

Univa ajaloo kõige raskem moment oli tegevjuhi sõnul selle aasta algul, kui firmal polnud isegi käiberaha. «Siin päästis kiirelt Põhja-Eesti Pank, kes kohe miljoni leidis,» tõdeb Kink.

Veebruaris toimunud kohtumisel Eesti mööblitootjatega jagas Ain Kullo aga juba uue porolooni näidistükke.

«Tootmises piiranguid ei ole, Univa tulevik sõltub sellest, kui palju müüa suudame,» kinnitab Kink.

Hetkel kuum