12. märts 1997 kell 22:00

Pangad on nõus ühistutele laenama

Lukase sõnul valmistati maailmapanga abiga laenu saamiseks ette kolmteist korteriühistut, kellele tehti tasuta ülevaatus ja määrati kindlaks vajaminevate investeeringute maht.

Pärast ettevalmistusi taotlesid ühistud Tallinna Pangalt ja Ühispangalt laenu 13 miljonit. «See näitab seda, et laenu on võimalik anda ka korteriühistutele, kui nad ise on aktiivsed,» lisas Lukas.

Lukase hinnagul ei tasu ootama jääda, mida riik ühistute heaks ette võtab. Riik ei võtagi peaaegu midagi ette, oluline on ühistute visadus laenu taotlemisel, lisas Lukas.

Tallinna Panga projektijuhi Hannes Kuhlbachi sõnul on kõikide kommertspankade tingimused laenu väljastamisel enamasti ühesugused. Tema sõnul võib laenu tagatiseks võtta terve maja või teatud arvu kortereid. Lisatagatiseks võib olla veel ühistu liikmete käendus ning ühistu liikme tööandja käendus.

Taotlusele tuleb kindlasti lisada, milleks raha vajatakse, ja ühistu peab esitama kalkulatsioonid, märkis Kuhlbach.

Olulisem on see, et ühistud saavutaksid omavahel kokkuleppe laenu taotlemise osas, lisas ta.

«Ühistuvahelisel kokkuleppel võivad oma korteri pantida näiteks ühistu esimehed ja juhatuse liikmed, kes laenu taotlemisega tegelevad. Omavahelisel kokkuleppel võivad pandina arvesse tulla ka teiste ühistu liikmete korterid,» ütles Kuhlbach.

Pangast ei saa laenu taotleda ühistud, kellel on suuri võlgnevusi või kui neil puudub oma osalus. Kuhlbachi sõnul võiksid ühistud oma osaluse ise panka koguda ja esitada raha laekumise graafiku. «Kui laekumised on korralikud, on see pangale kinnituseks, et ühistu suudab laenu tagasi maksta,» ütles Kuhlbach.

Hetkel kuum