12. märts 1997 kell 22:00

Tüli Merita laenust

Soome Merita panga plaan anda oma sajale juhtivtöötajale ülisoodsatel tingimustel optsioonilaen on langenud terava kriitika alla. Panga suurim omanik -- Soome riik -- püüab laenu peatada.

«Enne, kui juhatus oma optsioonilaenust teenitud kasumid taskusse paneb, võiks Merita pank riigilt toetuseks saadud 9,4 mld krooni tagasi maksta,» ütles pangandusminister Arja Alho.

Kavandatava laenu tingimused on väga soodsad ning laenusumma suur. Merita 100 juhtivtöötajale pakutakse võimalust märkida kaheaastane intressita laen kokku 4,5 mln krooni ulatuses.

Laenu juurde kuuluvad optsioonid võimaldavad märkijatel osta kahes voorus (märts 2000--märts 2003) 17 mln Merita aktsiat, mis moodustab ligi 2% kogu pangast.

Märkimishind määratakse kindlaks käesoleval nädalal. Saja juhtivtöötaja ainus risk on kaotada kahe aasta intress.

Kriitika optsioonilaenu vastu on terav nii ajalehtede arvamusveergudel kui esikülgedel. Panganduskriis, mis läks maksumaksjatele maksma 126 mln krooni, on alles värskelt meeles ning pangajuhtide maine madal.

Lisaks selgus, et Soome riiki, kes on 8,3 protsendiga panga suurim osanik, optsioonilaenu plaanidest isegi mitte ei informeeritud.

«Lugesin selle kohta ajalehest,» ütles Soome rahandusministeeriumi juriidilise osakonna juhataja Pekka Laajanen.

Minister Arja Alho on panga juhatuse kutsunud läbirääkimistele. Kui kõnelused tulemusi ei anna, püüab riik laenu peatada. DI

Hetkel kuum