17. märts 1997 kell 22:00

Kahel peaministril on turjal miljonilaen

Eilsel riigikogu korruptsioonivastase seaduse kohaldamiseks moodustatud ajutise komisjoni istungil selgus, et eelmisel aastal on laenu võtnud 25 riigikogu liiget. Komisjoni esimehe Jaan Pööri sõnul jääb keskmine laenu suurus vahemikku 100 000--200 000 krooni.

Riigikogu liikmed on võtnud kokku laene umbes seitsme miljoni krooni väärtuses. Ligi miljoni krooni suuruse laenu on lisaks kahele peaministrile võtnud eelmisel aastal ka reformierakonna liige Igor Gräzin.

Võrreldes eelmise aastaga, millal riigikogu liikmete laenude maht oli 4,3 miljonit krooni, on riigikogu liikmete laenusumma kolmandiku võrra suurerenud.

Korruptsioonivastase komisjoni liikmed Jüri Adams, Vambo Kaal ja Indrek Kannik esitasid eile riigikogu menetlusse otsuse, millega nad taotlevad korruptsioonivastase seaduse kohaldamiseks moodustatud komisjoni tööpõhimõtete muutmist.

Praegu kehtiva korra kohaselt pole komisjonil Jüri Adamsi sõnul võimalik täiendavaid andmeid riigikogu liikmete kohta koguda ja kontrollida. See takistab majanduslike huvide deklaratsioonide korruptsioonivastase seaduse nõuetele vastavuse või mittevastavuse kontrolli, ütles Adams.

«Oleks vaja uut korruptsioonivastast seadust ja majanduslike huvide deklaratsioonid peaksid olema tunduvalt konkreetsemad,» ütles Vambo Kaal.

«Komisjonil peaks olema võimalus bilanss kokku panna, näha, kuidas raha on liikunud ja milliste laenuintressidega on laenud võetud ning millised on käendused, sest need on kohad, kus on märkamatult võimalik tegeleda väga soliidse korruptsiooniga.»

Hetkel kuum