17. märts 1997 kell 22:00

Okastraat ümber Tartu

Kahe aasta tagune idee -- ehitada Tartusse moodne viiesajakohaline vangla -- on taas päevakorral. Justiitsministeerium on saatnud Tartu linnavalitsusele taotluse eraldada vangla ehituseks endise sõjaväelennuvälja territooriumil neli hektarit maad. Linnavalitsus on avaldanud oma seisukoha, et selleks otstarbeks sobib pigem krunt Ropka tööstusrajoonis.

Omaaegne plaan rajada Lõuna-Eesti vangla Tartust viie kilomeetri kaugusele Maramaale, kus varem paiknes sõjaväelennuvälja pommiladu, langes ära, sest puuduvate trasside ja kommunikatsioonide tõttu oleks sinna ehitada kallim kui linna. Pealegi läks justiitsministeeriumil lörri tehing müüa Tallinnas asuv Patarei vangla ASile Aquila, kes tahtis soomlaste rahaga muuta endise vangla ajaviite- ja ärikeskuseks. Tegelikult ei realiseeru raha puudusel ka taas üleskerkinud idee enne, kui Patarei vangla on müüdud, tunnistas justiitsministeeriumi ametnik.

Siseministeerium ei mallanud ära oodata vahepeal jutuks olnud plaani ehitada Tartusse vangi- ja arestimaja ühe katuse alla ning alustas uue arestimaja projekteerimise eeltöödega. Asjaga on kiire, sest paari aasta pärast võib praegune avariiohtlikus seisukorras arestimaja olla juba kokku kukkunud ja kinnipeetavad laiali jooksnud, nägemata isegi vaeva rajada teed vabadusse lusikavarre abil.

Tänavusest riigieelarvest eraldatud seitsme miljoni krooniga paraku nüüdisaegset arestimaja ei ehita. Ehk peaksid kaks ministeeriumi siiski raha ühendama, et üks objektki lõplikult valmis ehitada. Seda enam, et praeguses ülerahvastatud Tartu arestimajas moodustavad kolmandiku süüdimõistetud, kellest enamik on teatud ajaks etapeeritud Tartu ringkonnakohtusse just mahamüümata Patarei vanglast.

Hetkel kuum