17. märts 1997 kell 22:00

Salzburgi kaubamärk on «Helisev muusika»

Salzburg on itaaliapärane linn, selle väljakud ja paleed meenutavad Itaalia piazzasid ja palazzosid, kuid itaaliapärase korralageduse asemel puhkab silm hoolitsetud parkidel ja ehitistel.

Linna markantsemaid sümboleid on Hohensalzburgi kindlus, mis asub otse linna kohal mäel. Kindlusse pääseb jalgsi või hammaslatt-trammiga. Ülevalt avaneb kaunis vaade vanalinnale ja ümbruskonna mägisele maastikule. Kindluses saab vaadata muuseumikogusid ja kuulata klassikalise muusika kontserte. Samas võib kohata nunnasid, kelle klooster paikneb mäel 12. sajandist.

Kauneim park on Mirabelli aed, mis ümbritseb samanimelist lossi. Lossis asuvad valitsusasutused, kuid õhtuti on see avatud kontsertideks.

Salzburg on Mozarti sünnilinn. Teda meenutavad nii sünnimaja kui perekonna hilisem elumaja, mille väljapanek on esimesest huvitavamgi. Linna ja tihti kogu Austria edukamaks suveniiriks on sajandivanuse ajalooga nn Mozarti munad.

Salzburgi ümbruskonnas toimusid viie Oscariga pärjatud «Heliseva muusika» võtted. Filmiga seotud paiku saab näha samanimelisel ekskursioonil, mis on ingliskeelsete turistide seas väga populaarne.

Õhtut võib Salzburgis veeta mitmeti. Peale «Heliseva muusika» radadel uitamise võib tellida kohad Stieglkelleri ajaloolises õllesaalis, kus mäe sisse rajatud võlvitud saali pikkade laudade taga austria rahvusroogi nautides saab kuulata kahetunnist eeskava «Heliseva muusika» meloodiatest.

Salzburgi linna iseärasuseks on see, et tümpsumuusikat ei kuule peaaegu kusagil.

Reisi, mis hõlmab vaid nukulikku Salzburgi, tuleb lasta koostada reisibüroodel rätsepatööna.

Sel juhul peaks edasi-tagasi lennupiletiks arvestama vähemalt 6000 krooni, kolmetärniseks majutuseks ca 800--1000 krooni öö kohta. Noortehotellides maksab öö alates 170 kroonist.

Kes aga ei pelga bussireisi, võiks pöörduda bussireiside korraldajate poole, kes pakuvad Austria või Austria--Itaalia ringreisi, sest need marsruudid hõlmavad reeglina ka Salzburgi. Tavaliselt peatutakse Salzburgis päev, reisipakett maksab ca 5500 krooni.

Hetkel kuum