18. märts 1997 kell 22:00

Lühiuudised

Tänasel istungil annab Eesti erastamisagentuuri nõukogule ülevaate ASi Eesti Merelaevandus erastamise käigust ja pakkumistest, otsus erastamise teise vooru pääsevate pakkujate suhtes võetakse vastu nõukogu järgmisel istungil, ütles agentuuri peadirektor Väino Sarnet.

Agentuur on Eesti Merelaevanduse (EML) pannud müüki 70 protsendi aktsiakapitali laiendamise teel. Agentuur eeldab, et EMLi erastaja peab aktsiakapitali laiendama 254 miljoni krooniga ning kaasama investeeringuid miljard krooni. ÄP

Hoiupanga juhatus teeb aktsionäride üldkoosolekule ettepaneku jätta 1996. aasta kasum jaotamata, arvates selle reservi ja eelmiste perioodide kahjumi katmiseks.

Panga 1996. aasta kasum oli 65 miljonit krooni. Kontserni kasum on seni avaldamata.

Hoiupank teatas, et samuti arutavad aktsionärid järelevalvenõukogu liikmete, Hansapanga esindajate Hannes Tamjärve ja Jüri Mõisa ning Eesti Panga esindaja Valdur Laidi avaldusi tagasiastumise kohta. BNS

Erastamisagentuuri nõukogu arutab täna Kreenholmi Valduse ASi taotlust vähendada ja osaliselt kustutada RASi Kreenholmi Manufaktuur erastamiseelset maksuvõlga.

Agentuuri teatel puudutab taotlus 1994. aasta detsembris Rootsi Boras Waferi ABga sõlmitud erastamislepingut, mille kohaselt ostja võttis üle ka RASi Kreenholmi Manufaktuur 197 miljoni krooni suuruse võla.

Kreenholmi Grupp lõpetas möödunud aasta 29 miljoni kroonise kahjumiga, mis oli peamiselt tingitud USA dollari kiirest tõusust mullu teisel poolaastal. BNS

Eelmise aasta oktoobris pankrotistunud Kiviõli keemiatehase ostis eile OÜ Varinurm, mis kuulub ettevõtte tegevjuhtkonnale.

Varinurme juhatuse liige ja kombinaadi tegevdirektor Eberard Vaas ütles, et firmal on plaanis tootmist tõhustada, kuid jätkata vahtkustutite täiteainete tootmist.

Varinurm maksab ettevõtte vara eest 6,5 miljonit krooni ja tagab töö senisele 60 töötajale. Varinurme pakkumuse garanteeris üks Eesti pank, kelle nime ei soostunud Vaas avalikustama. BNS

Maapank tahab korraldada oma töötajatele suunatud aktsiaemissiooni kogumahus 12 miljonit krooni. Maapank kavatseb emiteerida lihtaktsiaid nimiväärtusega 10 krooni.

Panga finantsdivisjoni direktor Ain Kelus ütles, et aktsiaemissioon on planeeritud optsioonina. Ta ütles, et tänavu märgitud aktsiate eest saab tasuda järgmisel kevadel. Optsioon on pooleaastase või aastase tähtajaga.

Maapanga aktsiakapital on 72,2 miljonit krooni. Praegusele aktsiakapitalile lisandub EBRD sissemaks ning põllumajanduse ja maaelu krediteerimise fondi investeering, ütles Kelus. BNS

Täna avatakse Tallinnas, Eesti Näituste messikeskuses kuni pühapäevani kestev rahvusvaheline auto- ja tehnikanäitus Motorex 97, kus osaleb 135 firmat ning esindatud on 11 riiki, ometi ei osale kõik automüüjad.

Messi korraldustoimkonda kuuluv Margus-Hans Kruuse rääkis, et Motorexil on eksponeeritud 62 sõidu- ja 30 veoautot.

Kuigi sõiduautomarkide arv jääb seekord tagasihoidlikumaks, on esindatud sõiduautode osas rekordarv uusi mudeleid, lausus Kruuse. Kokku on näitusel 14 uut mudelit.

Paljud autode müügi- ja teenindusettevõtete liidust (AMTEL) Motorexist osa ei võta, vaid on käivitanud paralleelselt toimuva autode kevadnädala, mille käigus toimuvad autosalongides erinevad üritused.

Automüüjad on loobumist põhjendanud sellega, et tehtavad kulutused ei too läbimüügi kaudu kuidagi tagasi ning leiavad, et otstarbekam on Motorexi korraldada üle aasta. ÄP

ASi Kalev jaanuarikuu netokäibeks kujunes 30 miljonit krooni ning tootmiskasumiks 1,6 miljonit krooni, mida ASi Kalev finantsjuhi Andrus Koha sõnul võib pidada positiivseks tulemuseks.

Koha märkis, et reeglina on jaanuar müügi poolest aasta tagasihoidlikem kuu, mistõttu müük oli päris hea. Ettevõtte majandustulemuste avaldamise hilinemist põhjendas ta uue arvutisüsteemi juurutamisega.

ASi Kalev puhaskasum tänavu jaanuaris oli 5,6 miljonit krooni, millest 4 miljonit teeniti vana karamellitsehhi hoone müügist energeetikakontsernile ABB.

Veebruari majandustulemused teeb AS Kalev teatavaks järgmise nädala alguses. ÄP

Eile avas kinnisvarabüroo Arco Vara oma harukontori Riia südalinnas. Arco Vara nõukogu esimehe Arti Arakase sõnul on Arco Vara teadaolevalt esimene Eesti kinnisvarabüroo, kes laiendab oma tegevust Lätisse.

Riias on vaid kaks arvestatavat kinnisvarabürood ja seal on veel palju arenguruumi, sõnas Arakas. Riia kinnisvaraturg saavutab Tallinna taseme alles paari aasta pärast, põhjendas ta valikut.

«Uurisime sealset turgu põhjalikult ja leidsime, et harukontoril on piisavalt tööd. Eestlasi, kes Riias elavad ja oma äri ajavad, on palju. Püüamegi esmalt vahendada nende huve,» ütles Arakas.

Riia harukontoris hakkab tööle viis inimest, kontorit juhib Indrek Porila. ÄP

Hetkel kuum