18. märts 1997 kell 22:00

Oru pankrot läheb kalliks

Värimäe sõnul on Oru turbaraba põlenguohtu võimalik vältida, kui turbakombinaadi tulevane omanik toodab aunades olevast turbast briketti või kuulutatakse välja eriolukord ja aunad lükatakse laiali.

«Viimast võimalust kasutame siis, kui tehast osta soovinud firma peaks oma pakkumuse tagasi võtma,» lausus Värimäe. Abimaavanema sõnul valitseb Oru turbaväljadel praegu olukord, kus osa aunasid juba põleb, kuid laiali lükata neid ei tohi, sest aunadesse kogutud turvas on tehase müügivara.

Värimäe ütlust mööda kontrollivad tehase töötajad ja Jõhvi päästeamet pidevalt aunu. «Praegu ei saa me midagi rohkem teha, kui kustutada aunadest väljalöövaid leeke ja jälgida olukorda,» teatas Värimäe. «Päästeamet ega tehase oma töötajad ei tohi aunu ilma pankrotihalduri loata laiali lükata.»

«Asi lihtsustub siis, kui turbakombinaadi uus omanik käivitab tehase ja hakkab aunades olevat turvast briketi tootmiseks kasutama,» lausus Värimäe.

Oru turbakombinaadi ühe suurema võlausaldaja, ASi Talinvest juhatuse liikme Priit Kotkase sõnul ei kuulu turbaväljade eest hoolitsemine võlausaldajate kompetentsi. «Võlausaldajate ainuke huvi on müüa tehas võimalikult soodsalt uuele omanikule,» ütles Kotkas.

Samas lausus ta, et kui kärssavate turbaaunade laialilükkamine on vajalik, siis annavad võlausaldajad selleks loa.

Kotkase sõnul pole välistatud, et tehast osta soovinud firmad võtavad oma pakkumuse tagasi, kuna turbakombinaat on kaotanud oma toodangule Rootsi turu.

Turbakombinaadi ostmiseks tegi pakkumuse kaks firmat, neist kumbki pole varem turbatööstusega tegelenud. Mõlemad firmad pakkusid tehase hinnaks neli miljonit krooni.

Hetkel kuum