18. märts 1997 kell 22:00

Rõuge piimaühistu rajab hallitusjuustu tehase

Rõuge piimaühistu soovib alustada tootmist endise Nursi suurfarmi ruumides. Pehmet valgehallitusjuustu pole Eestis seni valmistatud. «Nii seadmed kui laenu nende ostmiseks saame ?veitsist,» kinnitas piimaühistu juhatuse esimees Jaak Pächter.

Pächteri sõnul on juustuvalmistamise seadmete tarnelepingule ?veitslastega alla kirjutatud ja ühe ?veitsi pangaga on kokkulepe kümne miljoni krooni saamiseks.

Pächter väitis, et juustutehas annab oma esimese toodangu veel sellel aastal. Tulevikus tahab Rõuge piimaühistu jõuda kuni tuhande tonni hallitusjuustu valmistamiseni aastas, lisas ta.

Juustuvalmistamise projektiga on seotud ka Võru taluliit. Taluliidu esimehe Rainis Ruusamäe sõnul varutakse vajalik toorpiim Rõuge piimaühistu liikmetelt Rõuge, Urvaste, Antsla ja Mõniste vallast. Ühistul on 68 liiget, neist 40 toodab piima.

Piimaühistu tahab hakata Euroopasse juustu eksportima ökoloogiliselt puhta toote sildi all ja piimaühistu liikmestalud kujundavad ennast ümber ökotaludeks. «Tulevikule ja Euroopa turule mõeldes pole teisiti võimalik, mahemärgi all on meil lihtsam oma toodangut välisturule müüa,» ütles Jaak Pächter.

Pächteri sõnul on pehme valgehallitusjuust eritoodang, mida ei saa hiigelkogustes valmistada. Piimaühistu kavandab juustu valmistamiseks kasutada keskmiselt viis tonni toorpiima päevas.

Hetkel kuum