24. märts 1997 kell 22:00

Kevadine tormijooks börsile

Baltika uues põhikirjas on ette nähtud aktsia muutmine vabalt kaubeldavaks.

Samuti teeb tegevjuhtkond aktsionäridele ettepaneku kuulutada välja 7000 aktsia suunatud emissioon mahuga 18,5 mln krooni.

ASi Baltika peadirektori Meelis Milderi ütlusel ei ürita Baltika esialgu pääsu Tallinna väärtpaberibörsi põhi- ega lisanimekirja. On raske kujutada ette Baltikat ühes nimekirjas Hansa-, Hoiu- või Ühispangaga, mis on hoopis teist suurusjärku ettevõtted, rääkis Milder. Meile tundub sobivam olla ühes nimekirjas omasugustega, nagu näiteks Saku õlletehas, Tallinna kaubamaja või Norma, lisas ta.

Täna algab Toidutarede toitlustusketi omaniku ASi Soots Turism 15,1 miljoni kroonine aktsiaemissioon, misjärel tahab ettevõte oma aktsiatega alustada kauplemist väärtpaberibörsi vabaturul.

Tallinna Külmhoone ASi nõukogu liikme Imre Freibergi sõnul otsustas börs külmhoone liitmise vabaturu nimekirjaga eelmisel reedel. Kuna aga börs karmistab reegleid vabaturu nimekirjas kaubeldavatele ettevõtetele, peame esitama täiendavad dokumendid neljapäevaks, lisas Freiberg.

Börsireglemendi muudatuse kohaselt peab ka vabaturul olev ettevõte avaldama oma majandusnäitajad korra kvartalis. «Ma saan aru nii, et vabaturg kestab veel ainult ühe aasta ja kaob siis üldse ära,» lausus Freiberg.

Pärast aastase üleminekuaja lõppemist jäävad Tallinna börsil alles vaid põhi- ja lisanimekiri, selgitas ta.

Börsi tegevdirektori Helo Meigase kinnitusel arutab börsi juhatus oma ülehomsel koosolekul vabaturuettevõtetele kohustuste kinnitamist.

«Ma arvan, et varsti kaasneb tasu ka vabaturule minekul ja ettevõtted leiavad, et neil on kasulikum minna põhi- või lisanimekirja,» lausus Hansapanga peaanalüütik Katrin Kaarli.

Kuidas uutel ettevõtetel turul läheb, sõltub spetsialistide sõnul sellest, kuidas ülejäänud turg käitub. Pikemas perspektiivis peaksid ettevõtted börsile tulekuga võitma, lisasid nad.

ASi Klementi tegevdirektor ja juhatuse esimees Madis Võõras rääkis, et kui keskdepositoorium Klementi aktsia tehingute registreerimist alustas, tõusis aktsia hind kõrgemale, kui ettevõte eeldas. Tänaseks on aktsia hind langenud ja ootame, et börsile minnes tuleb uus aktsia hinna tõus, lisas Võõras. ASi Klementi aktsia keskmine hind on praegu umbes 250 krooni.

Aktsiaturgudelt on võimalik raha saada oluliselt kergemini ja odavamalt kui laenude abil, põhjendas Katrin Kaarli ettevõtete soovi börsile tulla. Samuti ei ole sellisel juhul tarvis oma varasid pantida, lisas ta.

Väärtpaberispetsialistid ootavad turule suuremaid infrastruktuuri ettevõtteid, mis ei muudaks aktsiaturgu ainult likviidsemaks, vaid tooksid lisainvesteeringuid välismaalt.

Huvipakkuvamateks ettevõteteks hindasid spetsialistid Klementit ja Baltikat. Viisnurga aktsiat hinnati suhteliselt kalliks, sest ettevõte toodab väga kvaliteetset ja peamiselt ekspordiks minevat toodangut. Tartu õlletehast hindasid spetsialistid heaks konkurendiks Saku õlletehasele.

Huvipakkuvaks võib Katrin Kaarli hinnangul pidada veel aktsiaseltse EKE Merko ning Koger ja Sumberg, mis koos EMV aktsiaga moodustaksid tugeva ehitussektori.

Börsiettevõtted on ettevõtted, kelle aktsia on noteeritud kas börsi põhi- või lisanimekirjas.

Vabaturul kauplemisega ei kaasne ettevõtetele mingeid kohustusi, samuti ei ole neil tarvis maksta teenustasusid ega noteerimistasu.

Vabaturul oleva ettevõtte aktsiaga sooritatakse tehinguid börsisüsteemi kasutades. ÄP

Hetkel kuum