24. märts 1997 kell 22:00

Pangad tõmbavad kinnisvaraäri koomale

Viis aastat tagasi võis teenida varanduse kinnisvara kallinemise pealt. Tallinna Pank oli üks esimesi kommertspanku, kes asutas 1992. aastal oma kinnisvarafirma Bangalo. See oli tavaline kinnisvarabüroo, mis tegeles korterite ja majade ostu-müügitehingutega. Restoraniomanik Mart Kutsar, kes juhtis tollal Bangalot, meenutab, et kinnisvaraäri tundus kuratlikult perspektiivikas. Pankadele näis ka, et kinnisvarabüroode kaudu on võimalik tegeleda laenu tagatiseks panditud kinnisvara müügiga.

Vahepeal neli kuud USAs õppinud Kutsari vaimustus kinnisvaraärist oli tagasi tulles jahtunud. «San Franciscos kuulus kõrgeim maja kindlustusfirmale, alles järgmine oli Bank of America oma,» sõnab ta.

Kutsari meelest on pankadel tulusam tegeleda panganduse ja börsiga. Tema sõnul pole Eestis kinnisvaraäri täie hooga käima läinud, kuna maareform on takerdunud ja maa pole täielikult käibes. Praegu tegeletakse peamiselt korterite vahendamisega, lisab Kutsar.

Maju ostetakse vähe, kuna ostujõuline elanikkond on omale majad soetanud ja ülejäänutel ei jätku piisavalt raha, lausub Kutsar.

Tallinna Panga projektijuhi Heldi Kella sõnul on Bangalo tänaseks kinnisvaraäri lõpetanud.

Bangalo haldab küll Tallinna Pangale kuuluvat kinnisvara, kuid uueks haldusfirmaks on tõusmas PT Investeeringud, mille omanduses on panga valmiv peahoone Vabaduse väljaku ääres.

PT Investeeringute juhi, Tallinna Panga administratiivdirektori Leho Lugna sõnul peavad kinnisvarafirmad tegelema oma ja pangad oma äriga, muidu lähevad suhted sassi. Pangal on lihtsam olla kinnisvarafirmaga lepingulistes suhetes, põhjendab Lugna vajadust aktiivsest kinnisvaraärist loobuda.

Läinud sügisel müüs Ühispank oma kinnisvarabüroo RIME eraisikutele. «See oli tingitud vajadusest keskenduda oma põhitegevusele -- pangandusele,» sõnab Ühispanga haldusdirektor Jaanus Sula. Tema väitel on pangal kasulikum osta kinnisvarateenust selle ala spetsialistidelt, kelle jaoks on kinnisvaraga tegelemine põhitegevusala.

Sula on samas nõus, et kinnisvara omamine on pankadele küllalt perspektiivne. Tema sõnul on pangal praegu kasulikum ehitada oma maja, sest sobilikke büroopindu pole kusagilt rendile võtta ja hinnad on küllaltki soolased.

Ühispanga ehitatava 24korruselise peahoone omanik Tallinna kesklinnas on panga tütarfirma PF Koda. Panga peahoone maksab 231 miljonit krooni, millest 47 miljonit katab pank omavahenditest.

Kinnisvarabüroo RIME tegevdirektori Aivar Aigro sõnul tootis firma eelmisel aastal 20 miljoni kroonise käibe juures mõnisada tuhat krooni kahjumit, mis oli tingitud kinnisvaraprojektide teostamiseks võetud laenude intresside kuhjumisest. «See oli prognoositud kahjum,» ütleb Aigro.

«Meie käes on 17--18 miljoni krooni eest kortereid, maju ja teist vara, mis on veel müümata või ehitusjärgus,» sõnab Aigro. «Kasum tekib siis, kui majad ja korterid maha müüme.»

RIME tegeleb mitme uusehitise rajamisega, milleks kinnisvarabüroo võtab pangast laenu, ehitab hoone valmis ja müüb hiljem maha.

Hansapanga kinnisvaraga tegelev tütarfirma AS Hansa Maja loodi 1994. aastal seoses panga uue büroohoone rajamisega. Hansa Maja direktori Ülo Reimi sõnul ei osale firma kinnisvaraäris ja see pole ei panga ega tema tütarfirma eesmärk. «Teeme kõik selleks, et pank saaks pakkuda kvaliteetset finantsteenust,» iseloomustab Reim oma rolli.

Reimi sõnul on Hansa Maja funktsioon Hansapanga kinnistute ja rendipindade haldamine, mille hulka kuulub ka näiteks prügiveo korraldamine. «Meil on kaks suurt hoonet käes ja on täiesti normaalne, et kui üks maja täis saab, tuleb hakata teise kolima,» sõnab Reim.

Ta viitab, et Hansapanga käsutuses on kaks büroohoonet Liivalaia tänaval. Vanema, varem EKE Projekti halduses olnud hoone kohta käib küll kohtuvaidlus, kuid seni pole kohus Hansapanga õigusi kõigutanud.

Reimi sõnul pole Hansapangal mõne uue hoone ehitust plaanis, kuna ruumiprobleem on mitmeks aastaks lahendatud.

Sarnaselt Hansapangaga on ka Hoiupank ja Forekspank loonud oma peahoone ehitamiseks ja hilisemaks haldamiseks tütarettevõtted. OÜ Hoiupanga Maja ehitusjuhi Enn Siimu sõnul on 1. novembril valmiva ja 125 miljoni kroonise maksumusega Hoiupanga peahoone ehitamise juhtimine firma praegune peaülesanne.

Siimu sõnul pole aga Hoiupanga Majal kavatsust hakata tegelema kinnisvaraäriga.

Hetkel kuum