26. märts 1997 kell 22:00

Haagiseturg on kohalike käes

Sõiduautode järel veetavaid kerghaagiseid (kaaluga kuni 750 kg) registreeriti Eestis 1996. aastal 529. Konkurentsitult on enimlevinud kaks Eesti oma kaubamärki -- Tallinnas asuva kontoriga ning Keila lähedal Leholas tootmisbaasi omav AS Bestnet (kaubamärk Tiki-Treiler), ning Tartus asuv Respo. Tikisid registreeriti mullu 166, Resposid 150. Arvuliselt kolmanda kategooria moodustasid iseehitatud haagised, mida võeti arvele 103.

Samasugune seis on ka üle 750 kg kaaluvate haagiste osas. Kokku lisandus neid mullu Eestisse 72, millest 20 kandsid Tiki-Treileri ja 14 Respo kaubamärki.

Haagissuvilaid registreeriti mullu 23. Selles kategoorias turuliidritest rääkida ei saa, kuna vaid kolme kaubamärki registreeriti enam kui ühel korral.

Üha enam koguvad populaarsust mootorpaadid, kaatrid, purjekad ja nendega seoses ka paaditreilerid. Neid võeti mullu Eestis arvele 102, millest 47 olid Tiki-Treilerid ja 35 Respod.

Kokku registreeriti Eestis mullu 726 sõiduautohaagist, haagissuvilat ja paaditreilerit. 32,1% turuosa kuulus Tiki-Treilerile, 27,4% turuosa Respole.

Kui liita ülaltoodud arvule ka veoautode järel veetavad haagised ja poolhaagised, tõuseb Eestis mullu esmaregistreeritud haagiste koguarv 1698ni.

Kui Respo toodab peamiselt siseturu tarbeks, siis Bestneti toodetavatest Tiki-Treileritest läheb üle kolmveerandi toodangust eksporti, peamiselt Soome.

Soome registreerimisstatistikasse jõuab Bestneti toodang enamikus mitte kui Tiki-Treiler, vaid Bestneti Soome-poolse koostööpartneri Aku nime all. Tõsi, Soome registristatistikas kohtab ka nime Tiki-Treiler, kuid need on omal käel Eestist välja viidud haagised. Samamoodi on Soome sattunud ka Resposid, viimaseid tänu madalamale hinnale pisut enamgi.

Akul ehk seeläbi Bestnetil on Soome turul juba mitmendat aastat kindel teine koht. Kokku registreeriti Soomes mullu 19 440 haagist, millest 1482 olid Akud.

Põhjanaabrite turuliider on konkurentsitult Soome enda tootja Muuli, mida registreeriti mullu 3381 korral.

Hetkel kuum