26. märts 1997 kell 22:00

Infotollid kaovad

Kaua oodatud ülemaailmne kokkulepe, mis on kasulik nii tarbijatele, tootjatele kui maailmakaubandusele üldse, nihkus teokssaamisele lähemale, kui USA, Euroopa Liit, Kanada, Jaapan, Malaisia ja Tai esitasid sel nädalal infotehnoloogiatollide kaotamise ajagraafiku.

Kaubandusametnike sõnul on lepingu heaks kiitnud 41 riiki, mille arvele langeb 92 protsenti infotehnoloogia turust. Leping loob tegevusala plahvatusliku laienemise võimalused ning vähendab oluliselt nii tarbijate kui tootjate kulusid.

Pakt avab tee teistelegi ülemaailmsetele kokkulepetele, nagu veebruaris sõlmitud telekommunikatsiooniturgude liberaliseerimise pakt.

Washingtoni kaubandusametnike sõnul võidavad tollide kaotamisest sellised suured USA arvutitootjad nagu IBM, Hewlett Packard, Motorola ja Intel. Samuti võimaldab pakt kümneid miljoneid dollareid säästa Saksamaa, Jaapani ja Lõuna-Korea arvutitootjatel.

Paketile plaanivad alla kirjutada ka mitu endise idabloki riiki -- T?ehhi, Slovakkia, Eesti, Poola.

Kokkulepe, mille kohaselt esimest korda kärbitakse tolle tänavu juulis, võttis kuju mullu detsembris WTO ministrite kohtumisel Singapuris.

Kokkuleppe kohaselt alandatakse ajavahemikul 1997--2000 neljas järgus järgmiste põhiliste tootekategooriate tariife: arvutid, telekommunikatsiooni seadmed, pooljuhid, pooljuhtide valmistamise seadmed, tarkvara, sealhulgas disketid ja CD ROMid ning teaduslikud instrumendid.

Euroopa Liidu välisministrid kiitsid lepingu heaks esmaspäeval Brüsselis välisministrite kohtumisel.

Üks viimaseid lahtisi küsimusi oli USA rahulolematus ELi kehtestatud võrguseadmete ning multimeedia personaalarvutite tariifidega.

Washingtoni väiteil on nimetatud tooteartiklite ümberklassifitseerimine ELi tollivõimude poolt, mis on suurendanud tolle USA impordi suhtes, vastuolus maailma kaubandusreeglitega ning USA on esitanud kaebuse WTOsse. Läbirääkimised aga jätkuvad ning kaubandusametnikud ei usu, et see küsimus lepingu sõlmimisele viimasel hetkel takistuseks saab.

USA, EL ja Jaapan ei olnud rahul juhtivate Aasia arvutitootjate Malaisia, Tai ja India esialgse ettepanekuga säilitada mõnede toodete tariifid kuni aastateni 2005--2007. Nüüd on ka selles osas kokkulepe saavutatud. India nõustus lõpuks tariifid kaotama aastaks 2000, mõnede toodete osas aastaks 2005.

«Peamine on, et kõik riigid on nõustunud enamiku toodete tariifid aastaks 2005 kaotama,» ütles üks kaubandusametnik.

Ehkki pakti läbirääkimisi peeti väljaspool WTO regulatsiooni, lülitatakse see kaubandusorganisatsiooni reeglite hulka ning see laieneb kõigile liikmesriikidele.

Lepinguga on lubanud praeguseks ühineda Austraalia, Kanada, Costa Rica, Eesti, 15 ELi riiki, Hongkong, Island, India, Indoneesia, Iisrael, Jaapan, Lõuna-Korea, Macao, Malaisia, Uus-Meremaa, Norra, Poola, Rumeenia, Singapur, ?veits, Taiwan, Tai, Türgi ja USA. REUTER-ÄP

Hetkel kuum