26. märts 1997 kell 22:00

Kas mobiilside võib traatside välja tõrjuda?

Mida aeg edasi, seda roh-kem lähenevad teineteisele nii mobiili kui fikstelefoni ehk traaditelefoni tariifid. Täna on siiski veel kohalik mobiilkõne kallim, aga see aeg ei ole kaugel, mil hinnad muutuvad samaks. Mobiiltelefoni osatähtsus suureneb väga olulisel määral, aga see ei tähenda, et fikstelefon ära kaob. Normaalkliendil või tavalisel inimesel on edaspidi mõlemad -- nii mobiiltelefon kui fikstelefon.

Küllalt suures määral kukuvad tõenäoliselt nii aparaatide ostuhinnad kui ka kõneminuti hinnad. Seda enam, kui maailm läheb suures mahus üle globaalmobiilile.

Ei tõrju välja, aga sealsa-mas ta ekspandeerib kõvasti, võrreldes tänapäeva olukorraga. Esiteks me räägime tänapäeval väga palju telefoniteenustest, aga edaspidi räägime rohkem telekommunikatsiooniteenustest, st me muretseme endale koduarvutid, lülitame nad võrku ja vaatame Internetti. Ja seda on traadiga palju otstarbekam teha kui läbi õhu.

Teine asi -- ma usun raudselt, et mobiilside ekspandeerib. Kui keegi tahab Jaan Männikut isiklikult kätte saada ja ta teab, et mul on mobiil taskus, siis ta helistab sellele numbrile. Aga tööasjade ajamiseks jäävad tavalised telefonid alles. Praegu on ka hinnavahe küllalt suur.

Mõnes kohas tõrjub ta kahtlemata välja, aga osasid asju ei tõrju ta kunagi välja.

Mobiilside on maksimaalselt kõneside. Mobiilside kaudu kohaliku transmissiooni võimalused ei avardu kunagi nii laiaks, kui on fiiberoptilise transmissiooni võimalused.

Ühe edasikantava biti kohta jääb fikstelefonside odavamaks. Teatud sidelõikudes. Kui Tallinna Kaabeltelevisioon pakub praegu 10 megabitti koju ja seda täiesti tavalise hinnaga, siis mobiiliga ei ole see kunagi võimalik. Üksikutesse kohtadesse minekul on raadioside mõned lahendused tõesti traatsidest odavamad.

Ei tõrju välja. Mõlemale sideliigile jäävad oma ni?id.

Mobiilside liigub selgelt personaalse side suunas. On ka selliseid visioone, et tulevikus on mobiiltelefon inimese jaoks sama lahutamatu nagu käekell. Mis ei tähenda, et pole olemas seinakellasid või mingeid muid variante. Samamoodi on side vallas -- kindlasti jääb traatsidel vähemasti data andmemahtudeks ja kontorikeskseteks lahendusteks oma ni??. Ohtu traatsidele ma ei näe.

Vaieldamatult kasvab mobiilside kui personaalse side osakaal, nii et arvatakse, et järgmisel sajandil tehakse suurem osa kõnesid mobiilside kaudu.

Hetkel kuum