30. märts 1997 kell 22:00

Elu läheb kallimaks

Lähiajal on oodata vee, elektri ja sooja hinna tõusu

Tallinnas Mustamäel elav pereisa Leo Kikas (42) rääkis, et nüüd suurenevad kulutused tema pere liikme kohta 100 krooni võrra kuus. Kikase kolmetoalise korteri ülalpidamiskulud suurenevad lähemal ajal seoses vee, elektri, soojuse ja telefonside kallinemisega. Isikliku Volkswageni omamine kallineb seoses bensiiniaktsiisi jätkuva tõusu ja mootorsõidukimaksu kehtestamisega.

Eesti Kontserdis administraatorina töötav Kikas peab plaani hakata otsima uut ja tasuvamat töökohta. Kuna elu kallineb, ent palgad järgi ei jõua, otsivad paljud lisatööd, millest nad maksuametile ei räägi, tunnistas Kikas.

Rahandusministeeriumi aktsiisitalituse juhataja Marek Uusküla sõnul tõuseb bensiiniaktsiis praeguselt 1,80 kroonilt 4,30 kroonile liitri kohta, kuna nii suur on Euroopa Liidu eeskirja järgi bensiiniaktsiisi miinimumtase. Uusküla sõnul on parem sellisele aktsiisile üle minna siiski järk-järgult.

Samuti on riigikogus menetluses üldise mootorsõidukimaksu kehtestamine. Selle alusel tuleb sõiduauto omamise eest hakata tasuma täiendavalt 450--475 krooni aastas. Uusküla sõnul kasvatavad nimetatud maksud tarbijahinnaindeksit viiendiku protsendipunkti võrra. Praegu kehtivad Eestis aktsiisimaksud alkoholi, tubaka, pakendite ja autode kohta.

ASi Air Cargo Estonia tegevdirektor Karli Lambot lausus, et hinnatõus on tingitud ebapiisavast konkurentsist Eesti ettevõtete seas. «Kartellikokkulepped on seadusega keelatud, ent seaduse täitmise kontrollimiseni pole meil veel jõutud,» tunnistas Lambot. Tema sõnul kasvatab kartellikokkuleppeist tingitud bensiini hinna tõus hinda enam kui aktsiisi tõus.

Majandusteadlase Hardo Pajula sõnul saaks üldist maksukoormust ja elukalliduse tõusu vaos hoida riigivalitsemiskulude kärpimisega ja riigisektori ülesannete üleandmisega erasektorile.

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe Jürgen Ligi sõnul ei saa automaksule ja kütuse aktsiisimaksule vastu seista ka liberaalse turumajanduse pooldajad, kuna need maksud on mõeldud teede korrastamiseks ja keskkonna parandamiseks.

Valitsuse majandusnõuniku Ardo Hanssoni sõnul on elukalliduse tõus kasulik kohapealse turu tarvis tootvatele ettevõtetele, nt ehitusfirmadele, kuna pakutavate teenuste eest saab küsida suuremat hinda. Samas pidurdab elu kallinemine ekspordivõimet, kuna kaubad kallinevad ja majanduse konkurentsivõime kokkuvõttes langeb.

Hetkel kuum