2. aprill 1997 kell 22:00

USA ja Euroopa Liidu lihatüli

GATTi Uruguay voorus lepiti kokku lihatöötlemise hügieenistandardites. Selle kohaselt peab liha importiv riik aktsepteerima liha eksportiva riigi lihatöötlemise hügieenistandardeid. Nüüd ei taha EL aga tunnustada USA linnuliha, loomajäänuseid sisaldava loomatoidu, piima- ja munatoodete töötlemise hügieeninõudeid. EL on seisukohal, et USA linnulihavabrikud ei vasta ELi standarditele.

Tüli tekkis teisipäeval, kui EL esitas USA-le lisanõude, et nende eksportlihal peab olema ELi standarditele vastav sertifikaat. USA vastas, et sellist sertifikaati ta anda ei saa ning lubas rakendada vastuabinõusid ja hoiatas, et ELi eksportliha läheb kontrollimisele USA inspektsiooni. Möödunud aastal eksportis EL USAsse liha 300 miljoni dollari väärtuses.

«Sellel otsusel puudub igasugune tervishoiukaalutlus,» ütles ELi põllumajanduskomisjoni pressiesindaja Gerard Kiely. «See on väga kahetsusväärne samm.»

Seni ei ole USA tüli lahendamiseks pöördunud maailma kaubandusorganisatsiooni poole, kuna ta loodab ELile survet avaldada ja saavutada kahepoolse kokkuleppe. USA põllumajandusminister Dan Glickman usub, et ta suudab Brüsseliga kaubale saada tuleval kuul. FT

Hetkel kuum