6. aprill 1997 kell 22:00

Eesti Energia otsib põlevkivile alternatiivi

«Esimeseks sammuks oleks ehitada selline energiablokk Kohtla-Järvele ning saada sealt kogemusi juba uue tehnoloogia kasutamiseks Narva elektrijaamas,» lausus Eesti Energia peadirektor Udo-Rein Lehtse. Uue tehnoloogia rakendamine võimaldaks leida ka alternatiivi põlevkivile.

Hiljuti Rootsi elektrijaamadega tutvumas käinud Lehtse sõnul oleksid investeeringud sealse tehnoloogia Eestis rakendamiseks väga suured -- 100megavatise võimsuse korral ulatuks investeeringute maht 50 miljoni dollarini.

«Lähemaks sammuks võiks olla aga Soomes Rovaniemis kasutatav lihtsam tehnoloogia,» selgitas Lehtse. «See on ka töökindlam ja odavam -- hind on 45 miljonit dollarit,» lisas ta. Rovaniemis kasutatakse elektrijaamas kütteks turvast, kuid põletada võib sealses katlas ka jäätmeid ja kivisütt.

Lehtse sõnul töötab Kohtla-Järvel 50megavatise võimsusega elektrijaamas ligi 400 inimest, samas kui Rovaniemi 100megavatises jaamas vaid 22, kelle hulgas on ka kaks koristajat.

«Mulle oli väga üllatav kuulda elektri hinna avalikul arutelul Eesti Põlevkivi juhtkonda kuuluva mehe arvamust, et miks me ostame neilt seda põlevkivi, kui me võiks seda ka mujalt osta,» rääkis Lehtse.

Mujal maailmas on ikka kütusetootja huvitatud sellest, et mitte tõsta palju kütuse hinda, meil tundub see olevat vastupidi, lisas ta.

Lehtse ütlusel viib põlevkivitootjate selline suhtumine aga paratamatult elektrihinna tõusule ja tarbimise vähenemiseni.

Hetkel kuum