6. aprill 1997 kell 22:00

Maksuamnestiast võlgade külmutamiseni

Hinnates tänase seisuga Eesti firmade raamatupidamist, usub konsultatsioonifirma IMG juhatuse esimees Ardo Ojasalu, et 95--98 protsenti firmadest, kes on börsil registreeritud ja keda auditeeritakse, teevad tööd korrektselt. Kui võtta kogu firmade mass, siis neist tegutseb Ojasalu hinnangul korrektselt 80--90 protsenti.

Maksudest kõrvalehiilijate dokumentatsiooni võib maksuamet kontrollida tagasiulatuvalt seitse aastat. Umbes seitsme aasta tagusesse perioodi jäävad ka vaieldava väärtusega seadused.

Nii öeldakse aeg-ajalt välja mõte: kuulutame välja maksuamnestia. Maailmas on seda rakendatud. 1993--1994, mil Eestis viidi läbi maksureform, soovitasid Ameerika eksperdid ka meil maksuamnestia välja kuulutada, räägib maksuameti peadirektor Kalev Järvelill.

Paljude kõhkluste kõrval näeb Järvelill maksuamnestias üht suurt plussi: Me saaksime alustada nullpunktist.

Majandusspetsialistid on maksuamnestia suhtes rangelt eitaval seisukohal.

Hoiupanga juhatuse liige Aavo Kokk peaks seda ebaausaks ausate maksumaksjate suhtes. Kokk leiab, et maksuamnestia on tehniliselt perfektne idee, aga ühiskondlikult oleks see eksisamm.

ASi Wiklar juht Priit Vilba ei näe maksuamnestial sügavat mõtet. Kui kellelgi on midagi varjata, siis ta lihtsalt kaotab dokumendid ära, märgib Vilba.

Pindi Investi juhatuse esimees Rein Kilk meenutab, et kui ta seitse aastat tagasi vene riigist tuli, olid ümberringi inimesed, kes pidasid vene riigi petmist auasjaks.

«Aga nüüd omavahelistes juttudeski räägivad ärimehed, et tuleb teha korrektselt,» soovitakse Kilgi sõnul nüüd olla lojaalsed riigikodanikud.

«Mina toetan, et hõigataks maha: nüüdsest hakkame ka tegelikult asju järgima, see on ka põhjendatud.»

ASi Liivima Lombard juhatuse esimees Parvel Pruunsild räägib, et ühest küljest tõmbaks maksuamnestia piiri segastele aegadele, teisalt satuks ühiskonna silmis ühte patta nii nõukogude aja lõpul haltuurat teinud kui tõeliselt maksupettusega tegelenud.

Majandusminister Jaak Leimann on maksuamnestia ideest aga sammu võrra edasi astunud. Minister peab aru, kas ei tuleks tootvate ettevõtete vanad võlad teatud perioodiks külmutada.

«Me nähtavasti hakkame arutama seda asja valitsuses,» lubab Leimann.

Võlgade külmutamine annaks ettevõtetele võimaluse edukalt tegutseda ja kunagi heale järjele saades need ära maksta.

Hetkel kuum