6. aprill 1997 kell 22:00

Vägikaikavedu kunstivarade pärast

Saksamaa nõuab Venemaalt tagasi kunstivarasid, mille hulgas on Prantsuse impressionistide Monet' ja Matisse'i hindamatu väärtusega maalid ning Heinrich Schliemanni aardeleid 19. sajandil Trooja varemetes toimunud väljakaevamistelt.

18. märtsil vetostas Jeltsin kaks kuud varem duumas vastu võetud seaduseelnõu, teatades föderatsiooninõukogule läkitatud kirjas, et dokument on vastuolus rahvusvahelise õigusega.

Samuti ütles Jeltsin, et dokument võib kahjustada Venemaa suhteid Saksamaa, Prantsusmaa, Poola, Ungari, Hollandi ja Liechtensteiniga -- riikidega, kust valdav osa kunstiteoseid pärit on.

Saksamaa parlamendi välissuhete komisjoni esimees Karl-Heinz Hornhues ütles kommentaaris, et duuma kasutab kunstivarade küsimust tõkete seadmiseks Jeltsini plaanidele.

«Kui Venemaa parlament kõigist kokkulepetest hoolimata kuulutab kunstivarad Venemaa omandiks, ei toeta see just kuigivõrd Saksamaa valitsuse jõupingutusi esitleda Venemaad välisriikides kui usaldusväärset partnerit ning läänele sõbralikku riiki,» ütles Hornhues.

Kokku hääletas eelnõu poolt 308 duuma saadikut, ületades 300 hääle ehk kahe kolmandiku enamushäälte künnise, mis on vajalik presidendi veto tühistamiseks. Vastuhääli oli 15.

Seaduseelnõu läheb edasi föderatsiooninõukogusse, kus on samuti vajalik kahe kolmandiku saadikute toetus veto tühistamiseks.

Kui veto tühistatakse ka föderatsiooninõukogus, kus algsele eelnõule oli tugev toetus, tuleb Jeltsinil seadusele alla kirjutada ning kuulutada kõik Teise maailmasõja ajal Venemaale toodud kunstivarad Vene riigi võõrandamatuks varaks. REUTER-ÄP

Hetkel kuum