9. aprill 1997 kell 22:00

Investorid eiravad repode riski

Investoritele annavad repotehingud finantsvõimendusena võimaluse kasutada sama raha kaks korda. Aktsiaid pangale pantides saab klient laenu 50 protsendi ulatuses aktsiate turuväärtusest.

Tallinna Panga kapitali- ja rahaturgude osakonna juhataja Alo Alunurme hinnangul suunatakse 80 protsenti repotehingutest saadavatest vahenditest aktsiaturgudele.

Ehitusfirma EMV finantsdirektori Maret Väljaotsa ütlusel on EMV kasutanud repotehinguid väga ettevaatlikult ja juhul kui ettevõttel on tarvis lühiajalist raha. Mitmekordset repotamist aktsiatesse paigutamiseks ei ole EMV teinud. «Tundes Eesti majandust, arvan, et ettevõtete rahavood ei ole nii hästi juhitavad ja analüüsitud ning kohati võetakse eufoorias liiga suuri riske,» ütles Väljaots.

Hanssoni sõnul on repotamine efektiivne tõusval aktsiaturul, aktsiahindade languse korral võivad investorid kanda suurt kahju, sest võetud laenu tagasimaksmiseks tuleb loovutada suur osa oma aktsiatest.

Repotehingute intressimäärad on Ühispanga raha- ja kapitaliturgude spetsialisti Aivo Kanguse sõnul tõusnud viimase poole aastaga umbes 40 protsenti. Eelmise aasta lõpus toimus turul intressilangus, kus suurematele klientidele tehti tehinguid vähem kui 10protsendilise aastaintressiga. Praegu on keskmine intress 14 protsendi ümber. Maksimaalne repotehingute pikkus on pool aastat, lühim üks kuu. Repotehinguid on võimalik pikendada, kui klient maksab ära eelmise perioodi intressi.

Tavaliselt saab pankades sooritada repotehinguid kõigi Tallinna väärtpaberibörsi põhinimekirja aktsiatega. Forekspank sooritab reposid kõigi Tallinna börsil kaubeldavate aktsiatega. Hoiupangal lisanduvad Läti ja Leedu börsi aktsiad, Hansapangas Eesti Gaasi, EMEXi ja Liviko aktsiad. Hansapank ja Tallinna Pank ei soorita reposid EVEA Panga aktsiatega. Tallinna Pangas saab Läti ja Leedu aktsiatega repotada vaid juhul, kui need on omandatud Tallinna Panga vahendusel.

Maivi Hanson Hansapanga finantstoodete müügiosakonnast kinnitas, et pangal on võimalik kõiki repotehingutega kaasnevaid riske maandada. «Risk on kliendil, kes võib laenu tagasimaksmisega jänni jääda,» lausus ta.

Pangad on jätnud endale õiguse aktsia turuhinna olulise langemise korral muuta lepingutingimusi lisatagatist nõudes või aktsiad kohe ära müüa. Hansapangas on vajalik languseprotsent 25, Ühispangas 30 ja Tallinna Pangas 35.

Kangus ja Alunurm ei pidanud võimalikuks, et aktsiate hinnad turul nii kiiresti langeksid, et pangad oma raha tagasi ei saa.

«Kui turul valitsevat pilti vaadata, ei oskaks ma kadu küll kuulutada. Arvan, et inimesed, kes repode kaudu finantsvõimendust kasutavad, annavad endale aru, mida nad teevad,» kinnitas Viik.

Hetkel kuum