27. aprill 1997 kell 22:00

Kas töölevõtmisel on määravaks kogemused või haridus?

Oleneb, millisele kohale inimene võetakse: kas juhiks või reatöötajaks. Siin on oluline vahe. Juhtival kohal haridusest ei piisa, kindlasti peab olema eelnev töökogemus. Haridus juhti ei kasvata, ei riku ka mitte.

Meie põhitegevuse spetsialistidel on vaja nii haridust kui ka kogemusi. Ilma eelneva töökogemuseta pole võimalik testida, milline on inimese võimekus. Praktika näitab, et elukogemuse ja töökogemuse puudumine võib olla takistuseks sellistel ametikohtadel, kus üheks põhifunktsiooniks on oma tegevusvaldkonna arendamine ja inimeste juhtimine. Juhtimisvõimekus on inimesele kas kaasa sündinud või on ta teinud läbi kõva juhikoolituse.

Ma ei lahutaks neid. Igat ametikohta tuleb vaadata kompleksselt. On ametikohti, kus on seda parem, mida värskem haridus. Kasvõi näiteks juristi puhul on 20 aastat tagasi omandatud haridus hoopis midagi muud kui praegune.

Kui 3--4 aastat tagasi ei arvestatud kogemust üldse, siis praegu muutub see järjest olulisemaks. Juhi amet eeldab kindlasti kogemust. Juhtimist tuleb elus väga kaua õppida ja seda kõrgkoolid ette ei valmista. On ka spetsialistiameteid, mis eeldavad kogemust. Näiteks otsisime finantsanalüütikut. EMV on siiski üsna suur ettevõte ja me tahame, et inimesel oleks 2--3 aastat praktikat ja ta oskaks seda, mitte ei õpiks meil.

Haridus hakkab uuesti hinda minema, see tähendab võimalikult hea ja konkreetne haridus. Ma tean mitut valdkonda, mille spetsialiste otsitakse, kuid mida Eestis ette ei valmistata. Näiteks marketingi ala hotellinduses. Läänes on sellele spetsialiseerumise võimalus olemas.

Ideaalvariant on muidugi see, kui on nii haridus kui ka kogemused. Kuid nendest, kes praegu ainult kogemustele mängivad, lähevad varsti mööda need, kes on näiteks Läänes hariduse saanud. 6-7 a tagasi ei tahtnud noored eriti mujal õppida, et mitte kõrvale jääda turu jagamisest. Nad õppisid siin või tegid äri. Praegu on turg enam-vähem jagatud ja selleks, et kuhugi jõuda, on vaja võimalikult head haridust.

Hetkel kuum