27. aprill 1997 kell 22:00

Lisandus kolmas mobiilsidevõrk

Ritabell pakub viit tootepaketti. Neis on olenevalt paketist kuumaksu sisse arvestatud 15--480 tasuta kõneminutit. Eesti-sisese kõneminuti hind on paketi ja helistamise ajast sõltuvalt 2,60--5,60 kr. Eesti suurima mobiilside operaatori Eesti Mobiiltelefoni (EMT) soodustariif on 3.50, teise operaatori Radiolinja Eesti oma 3,30 krooni.

Q GSMi kaubamärki kandev Ritabelli võrk katab praegu Tallinna, Tartu, Narva ja Pärnu. Selle aasta lõpuks peaks võrk katma ka Eesti tähtsamad maanteed, nende lähedusse jäävad linnad ning Saaremaa ja Hiiumaa.

AS Eesti Mobiiltelefon teatas, et ootab Ritabelli tuleku ära ja otsustab siis edasise tegevuse. EMT muudab 1. mail hindu ja võtab kasutusele uued hinnapaketid.

ASi Radiolinja Eesti turundusjuhi Andrus Hiiepuu sõnul on kõne maksumusest tähtsam ala, millelt klient saab oma telefoniga rääkida. Tema kinnitusel ei usu ta, et Ritabell neilt palju kliente ära võtab, sest enamasti ei liigu kliendid ühest firmast teise.

Ritabelli müügidirektor Olav Vilborn nimetas Q GSMi eelistena peale pakettide ka firma subsideeritud odavaid telefone. «Turu-uuring näitab, et klientidel on suurim takistus telefoni kõrge hind.» Erinevalt Radiolinjast ja EMTst pakub Q GSM lisateenuseid (suunamine, postkast, numbrinäit jt) tasuta.

Ritabelliga liitumislepinguid saab peale Q GSMi esinduste ka Levicomi gruppi kuuluva Levi & Kuto kauplustes. Vilborni sõnul jätkab Levi & Kuto EMTga liitumislepingute sõlmimist.

Välismaal telefoni kasutamist lubavaid roaming-lepinguid ei ole Q GSM seni sõlminud, kuna võrk pole veel kommertskasutusel. Vilborni sõnul tehakse lepingud Rootsi, Läti ja Leedu operaatoritega mais.

Ritabelli juhatuse esimehe Toomas Peegi sõnul tahab firma viia Eesti mobiilsideturu Skandinaavia tasemele, kus kaasaskantav telefon on igal 4. inimesel. Praegu on Eestis 74 000 mobiiltelefoni kasutajat, neist EMT-l 62 000 ja Radiolinjal 12 000.

Q GSMi võrgu loomiseks on Ritabell investeerinud üle 130 mln kr. Tänavu investeeritakse veel ligi 345 mln kr. Peegi sõnul tasuvad investeeringud ennast ära 5--6 aasta jooksul, kui võrgus on vähemalt 15 000 telefoni aktiivselt kasutavat klienti.

Eesti on tänasest Rootsi ja Hongkongi järel kolmas riik maailmas, kus tegutseb kolm GSM-operaatorit.

Hetkel kuum