27. aprill 1997 kell 22:00

Lõuna-Eesti piimaühistud ühinevad

Põltsamaa piimaühistu direktor Taavi Aas ütles, et ühinemise kaugem eesmärk on rajada piimatootjatele kuuluv piimatööstus.

PÜ E-Piim alustab juriidilise isikuna tegevust 1998. aasta algusest ning plaanib järgmise aasta lõpetada 200 miljoni kroonise käibega. Uue ettevõtte juhiks saab praegune Järva-Jaani PÜ direktor Jaanus Murakas.

1997. aasta lõpuks peaks kolme ühistu koondkäibeks kujunema 150 miljonit krooni.

Taavi Aas märkis, et ühinemisega loodavad ühistute juhid saada suuremat pangalaenu, et juba järgmisel aastal investeerida kümme miljonit krooni olemasolevate tootmispindade paremaks rakendamiseks.

Lisaks praegusele toodete valikule soovib PÜ E-Piim hakata valmistama joogipiima, hapukoort, kohupiima ja mõningaid juuste.

Kaugemas perspektiivis peaks piimaühistute ühinemise baasil rajatama Lõuna-Eestis uus piimatööstus, mis töötleks 200 tonni piima päevas ehk omaks üle poole miljardi kroonist aastakäivet. Praeguste kavade kohaselt peaks uus, piimatootjatele kuuluv kombinaat valmima selle sajandi lõpuks ning selle maksumus tänastes hindades on 50 miljonit krooni. «Selleks ajaks kui Eesti Euroopa Liiduga ühineb, peab meil tehas valmis olema,» lausus Aas.

Tallinna Piimatööstuse ASi direktor Oliver Kruuda ütles, et piimaühistute ühinemisplaan ning soov rajada tootjatele kuuluv tööstus on täiesti reaalsed. «Kindlasti ei suhtu ma neisse plaanidesse skeptiliselt,» lausus ta. «Põltsamaa ja Järva-Jaani on läbi aastate oma tööd väga korralikult teinud.»

Kruuda sõnul on uue tehase rajamine ligi 20aastane investeering, kui ettevõttes ei teki sisemisi vastuolusid, siis on selle püsima jäämine täiesti võimalik.

Taavi Aasa sõnul ei arvesta piimaühistud oma äritegevuse kasumit, kuna see makstakse tavaliselt välja piimarahaks. Normaalseks rentaabluseks peetakse piimatööstuste hulgas 3--6%, nentis ta.

Aas lausus, et kuigi täna ühines vaid kolm piimaühistut, siis loodavad ühinenud siiski, et juba mõne aja pärast liituvad E-Piimaga ka mitmed teised piimaühistud ja -tootjad.

Hetkel kuum