27. aprill 1997 kell 22:00

Pangatöötajad saavad laenu teistest pankadest

Kommertspankadevaheliste lepete kohaselt on väljastatavate laenude aastaintress kümme protsenti. Tavaklientidele pikaajalise eluasemelaenu keskmine intress kommertspankades on 12 protsenti.

Hansapanga laenude administreerimise osakonna juhataja Pille Roosa sõnul on kõik muud laenutingimused samad mis teistelegi laenajatele.

«Üldreeglina on pankadel laenusaamise eelduseks palgakonto omamine selles pangas. Pank kannab oma töötajate palgad oma panka. Seetõttu langeksid meie inimesed kohe võimalike laenusaajate nimistust välja,» selgitas Roosa vastavate kokkulepete vajadust.

Pangatöötajast laenutaotleja palgalaekumine ja maksejõud analüüsitakse ära kodupangas ja saadetakse vormistamiseks teise panka, kusjuures pärast seda peab ta seal ka konto avama ja vähemalt osa oma palgast sinna kandma.

Roosa sõnul on Hansapangal vastav kokkulepe Hoiupanga ja Tallinna Pangaga. Mõlema pangaga on kokku lepitud ka limiidid, mis on 10 miljoni krooni piires. Limiitide vajalikkust põhjendas Roosa pankade erineva töötajate arvuga, millest tulenevalt väiksem pank jääks ebasoodsamasse olukorda.

Hoiupangal on koostöökokkulepe avalike suhete osakonna juhataja Kristi Liiva sõnul sõlmitud ka Forekspangaga. Forekspanga töötajad saavad laenuosakonna juhataja Kaido Kanguri sõnul laenu Hoiupangast.

Ühispanga laenuosakonna juhataja Andrus Kimberi sõnul tegeleb oma töötajatele laenu andmisega panga tütarfirma LF Finants. Panga töötajatel on võimalik võtta tarbimislaenu kuni kolmeks aastaks 12protsendilise intressiga ja eluasemelaenu kuni 15 aastaks 10protsendilise intressiga.

Panga töötajatele antud laenud on Kimberi ütlusel suurusjärgus alla 100 mln krooni.

Tarbimislaenu saamiseks peab pangas olema töötatud neli kuud, eluasemelaenu saamiseks pool aastat.

Kimberi sõnul on loomulik, et panga töötajad saavad laenu veidi soodsama intressiga. «Igasugune laenu andmine on seotud riskiga, mis peegeldub intressi suuruses. Pank tunneb oma töötajaid kindlasti paremini, mistõttu risk on madalam, samuti on see töötajatele motivatsiooniks,» ütles ta.

Eesti Pank annab oma töötajatele pikaajalist laenu viieprotsendilise aastaintressiga. Vastavalt Eesti Panga seadusele ei tohi keskpanga töötajad kommertspankadest laenu võtta.

«Krediidiasutuste ja Eesti Panga seadus on ajast ja arust ning loomulikult leitakse mingi seaduslikult lubatud abivahend selleks, et teha üht või teist, mis konkreetse seadusega keelatud on,» ütles Pille Roosa.

Tallinna Panga laenudivisjoni direktori Indrek Pajumaa sõnul peaksid krediidiasutuste seaduse parandused riigikogus lugemisele tulema septembris. Seaduseelnõu näeb ette laenuandmise piirangute kaotamist.

Hetkel kuum