28. aprill 1997 kell 22:00

Olümpiakomiteele uus juht

Toomas Savi ütles eile õhtupoolikul, olles teel Tartust Tallinnasse, et ta sai alles viimasel hetkel teada sellest, et EOK presidendi kandidaat peab olema valmis 20minutiliseks programmkõneks. «Püüan selle valmis jõuda,» vastas ta küsimusele, kas ta kandideerib täna.

ASi Paulig Baltic juhatuse esimehe Tiit Nuudi teene on sponsorprogrammi kokkupanemine Atlanta olümpiamängude eel, mis tõi olümpiakomiteele sisse 7,5 miljonit krooni. Nuudi alustas oma kampaaniat Savist varem ja kohtus veel eelmise nädala lõpul spordialaliitude juhtidega, kes moodustavad delegeeritud liikmetena 60 protsenti EOK täiskogu koosseisust.

Toomas Savil eeldatakse aga olevat Eesti spordi keskliidu (ESKL) juhtide Andres Lipstoki ja Toomas Tõnise toetus. Nii Savi kui Lipstok kuuluvad Reformierakonda.

Küsimusele, kas tulevikus on võimalik ka ESKLi ja EOK liitumine, vastas Savi, et see on ennatlik arusaam. «Teatud liikumist sinnapoole võib aga näha, sest Eesti on liiga väike riik, et rahastada liigset bürokraatiat,» ütles Savi.

Tiit Nuudi leiab, et olümpiakomitee pole koht, kus peaks poliitikaga tegelema. Tema ise avalikult ühegi parteiga seotud pole. «Ma ei kavatse ühtegi parteisse astuda ka olümpiakomitee presidendina,» kinnitas ta nädalavahetusel.

Tiit Nuudi lubab teha muutusi olümpiakomitee tegevaparaadis. EOK peasekretäri Gunnar Paali sõnul töötab EOKs koos olümpiafondiga praegu seitse inimest. Nuudi meelest on seda palju.

«EOK töötajate optimaalne arv oleks neli-viis,» leiab ta. Nuudi tahab viia sisse EOK tegevaparaadi juhi ametikoha ja tema arvates ei pea peasekretär olema palgaline koht.

«Kõige kasulikum oleks, kui olümpiakomitee tuleks Piritalt hoopis ära,» ütleb Nuudi. Tema tunneb TOPi kompleksis spordiorganisatsioonide majas praegu seisvat vett.

Tippsportlaste arvamus läheb EOK presidendikandidaate vaagides lahku. Kümnevõistleja Erki Nool eelistab Toomas Savit. «Ma näen, et olümpiakomitee etteotsa peaks saama figuur, kes võtaks vastutuse Eesti spordi eest enda kanda ja ütleks, kuhu suundub sport nelja aasta pärast,» lausus Nool.

«Tiit Nuudi on ennast tõestanud,» leidis kahevõistleja Ago Markvardt. Samas lisas ta, et nii Nuudi kui Savi on võrdsed kandidaadid.

Mõlemad presidendikandidaadid kinnitasid, et kõik olümpiakomitee raha liikumised tuleb avalikustada. «Kõik, mis otsustatakse suletud uste taga, tekitab ebausku,» ütles Toomas Savi.

Tiit Nuudi lisas, et majandusringkonnad ootavad EOK-lt enne olümpiaspordi rahastamisotsuse tegemist ausust ja avatust. Ta ütles, et Toomas Savi kandideerimine ei sunni tal oma kandidatuuri tagasi võtma.

Hetkel kuum