28. aprill 1997 kell 22:00

Soomes puhkeb meediasõda

Uus kontsern, kus suurim aktsionär on rootsi Bonnieridele kuuluv Marieberg 17-18%ga, mida edaspidi tahetakse suurendada kuni 25%ni, koosneb kolmest osast. Esiteks kuulub talle kirjastus Alpress, mis annab välja ajalehti Aamulehti, Kauppalehti ja Iltalehti ning piirkondlikke ja kohalikke lehti, teiseks trükikoda Alpress ning kolmandaks Soome suurim kommertstelekanal MTV. MTV ja Aamulehti on mõni aeg tagasi asunud koos taotlema litsentsi üleriigilise kommertsraadiokanali ning Helsingi piirkondliku telekanali loomiseks.

Ühinemine toimub sel moel, et Aamulehti ja MTV tegevus ja varad allutatakse uuele valdusfirmale, millel seni pole veel nime. Aamulehti omanikele pakutakse uues firmas aktsiaid suhtega 1:1, MTV omanikud saavad aga iga MTV aktsia eest 137,5 uue firma aktsiat.

Üllatus oli see, et rootsi meediakontsern suurendas oluliselt oma osalust Aamulehtis. Äsja sai teatavaks, et ta ostab tundmatult müüjalt 362 000 Aamulehti hääleõigusega aktsiat. Ostutehing on seostatud Aamulehti ja MTV ühinemisega ning selle teostumise järel kuulub Mariebergile Aamulehti kontsernis 28,8% kapitalist ja 28,45% häältest ning umbes 17,7% aktsiatest. Uus firma on kavas börsil noteerida tuleva aasta algul ning selle juhiks saab Aamulehti kontserni praegune tegevdirektor Matti Packalén. Uue meediakontserni käive 6,67 mld Eesti kr kujuneb Soome suurimaks, talle järgnevad raadiofirma Yle 5,4 mld ja Sanoma kontsern 4,7 mld krooniga.

Soomes levinud arvamuse järgi koondus perekond Erkko Sanoma OY kätte üha enam riigi arvamuskujundamisest, mistõttu Aamulehti ja MTV ühinemise tulemusena Sanoma kõrvale võrdväärsena tekkivat kontserni peetakse lausa teretulnuks. Sanoma kavandab juba agressiivseid vastusamme. Mais alustab Sanoma tütarfirma Helsinki Media uus kommertstelekanal ning sügisel hakkab ilmuma Kauppalehti konkurendina uus ärileht. Lisaks ehitab Sanoma Helsingi südalinna uue suure kontorihoone.

Soome analüütikud ja meediaasjatundjad hoiavad hinge kinni: lähiaastatel hakkab meediakonkurents neelama hiigelsummasid, arvavad nad. Osa neist arvab, et Sanoma ei suuda kõigi oma plaanidega toime tulla ning ilmselt on sunnitud minema börsile uut kapitali hankima.

Samal ajal on mõlemad konkurendid hakanud silma heitma firmale Talentum, mis annab välja Põhjala suurimat nädalamajandusajakirja Talouselämä, ajalehte Tekniikka & Talous ning erilehti. Peale selle on Talentum üks Aamulehti/MTV 10 suuremast osanikust. Talentumi esimene kosilane oli Sanoma, kes pakkus Talentumile vähemusosalust uues ärilehes ja loodab sel nädalal vastust. Sanoma pakkumus on äratanud huvi Talentumi aktsiate vastu, mida viimasel nädalal on hoolega müüdud. Ostjad võivad olla nii tavalised spekulandid kui ka Aamulehti/MTV või Marieberg.

Soome reklaamiandjad loodavad, et ärilehtede tihenev konkurents alandab reklaamihindu. Ajakirjanikud ootavad uusi tööpakkumusi.

Närvilisust Sanoma leeris näitab, et eelmisel nädalal ütles selle tütarfirma Helsinki Media üles uudistebüroo Startel lepingu Aamulehti ja Kauppalehtiga, põhjenduseks sarnane äriidee. Lehed on hämmingus, sest Aamulehtil puudub äriteabetalitus ja Kauppalehti On Line tegutseb alles aasta. DI

Hetkel kuum