1. mai 1997 kell 22:00

Seli ja Pärnits tahavad liita oma tehaseprojektid

Järgmisel nädalal kohtuvad Seli ja Pärnitsa projektide taga olevad isikud, et arutada ühiseid võimalusi ja tutvustada tehtud tööde mahtu. Ettevõtjate aktiivsust on tõstnud Läti ärimeeste agar kuluaaritöö läänes tselluloosikombinaadi ehitamiseks Liepajasse. Viimastel andmetel on Lätis arutlusel 300 000--600 000 tonni suuruse aastatoodanguga tselluloositehase rajamine.

Soome spetsialistidelt tellitud ekspertiisi kohaselt läheks Liepaja tehas maksma umbes 15 miljardit Eesti krooni.

Investeerimisfirma Rondam omaniku Neinar Seli eestvõttel tegeleb Tartus juba pikemat aega grupp inimesi tselluloosi- ja paberivabriku rajamise ettevalmistustööga. «Eestis puudub kaasaegsel tasemel tselluloosi- ja paberitööstus, kuid kvaliteetset toorainet on selle tarvis piisavalt ja igal aastal kasvab juurde poole rohkem metsa, kui raiuda jõutakse,» ütleb Seli.

Seli meelest pole õige rajada ainult tselluloosivabrik, samas oleks ka rumal eraldi tselluloosi- ja paberivabriku rajamine Eestisse.

«Eestis tuleks oma paberivabriku rajamise vajadus teadvustada valitsuse tasemel ja käivitada tselluloosi- ja paberitööstuse spetsialistide koolitus,» ütleb põllumajandusülikooli professor Tõnu Keskküla. Tema sõnul vajab kavandatav tööstus spetsialiste, keda saaks koolitada nii Tartu ülikoolis, Tallinna tehnikaülikoolis kui põllumajandusülikoolis.

Tselluloosi- ja paberitööstuse rajamisel saaks Tartu ekspertide hinnangul kasutada kohalike ettevõtete alltöövõttu, et mitte maksta Skandinaavia masinatehastele hiigelsummasid.

Tartu töögrupp näeb paberivabriku lõpptoodanguna kvaliteetpaberit, mida saaks turustada põhiliselt välisriikides. Tehase asukohaks pakuvad nad Lõuna-Eestit, et paberipuitu saaks varuda ka Põhja-Lätist ja Pihkvamaalt.

Kaasaegne paberitehas loodetakse projekteerida kahe-kolme aastaga ja ehitada valmis kolme aastaga. Ideaalis alustaks tehas tööd 2002. aastal. Vabriku maksumuseks on nad arvestanud ligi viis miljardit krooni.

ASi Mainor peadirektori Ülo Pärnitsa juhitava töögrupi idee on rajada Paldiskisse 200 000tonnise aastatoodanguga tselluloositehas. «Meil on olemas maa, jäävaba sadam, vesi ja energia tselluloosi tootmiseks,» märgib Pärnits.

Tema sõnul võib tulevikus rajada ka paberivabriku, kuid alustada tuleb tselluloositehasest. Kogu tooraine ehk ligi miljon tihumeetrit puitu tuleb varuda Eestist, investeeringu suuruseks on Pärnits kavandanud 260--300 miljonit dollarit ehk 3,6-- 4,2 miljardit krooni.

Pärnits on enda sõnul jõudnud projekti vastu piisavalt suure huvi äratada ühes maailmanimega investeerimiskontsernis. «Nende tingimused on täidetavad ja suhteliselt mõistlikud,» lausub Pärnits.

Hetkel kuum