1. mai 1997 kell 22:00

Suur ajapikendus äriregistrisse kandmisel jääb ära

«Kõik räägivad, et pikendati. Kõigil kadus suur kiire. Tegelikult on nii, et kui varem pidi avalduse esitama juuni keskel, siis nüüd on aega kaks pool kuud rohkem,» rääkis ärikonsultatsioonifirma ASi Glandre juht Aare Nahk.

«Konkurent saatis riigikogu õiguskomisjonile sõimukirja, et soodustate siin laiskust, inimesed lähevad paksuks, ei täida tähtaegu. Ettevõtjad olid aru saanud, et avalduse esitamise tähtaeg on 1. märts, tegelikult see nii pole,» selgitas Nahk. Tema sõnul pikendab seaduseelnõu 1. märtsini 1998 äriregistrisse kandmise aega, mitte avalduste esitamise aega.

Nahk ütleb, et eelnõu sõnastus on väga keeruline. «Mina saan eelnõust nii aru, et loetakse lõpetatuks ettevõtted, kes pole 1. septembriks esitanud avaldust või mida pole ümber kujundatud. Tekib küsimus, mida siis pikendati?» nentis ta.

Tallinna linnakohtu registriosakonna juhataja Jüri Mesipuu sõnul võib eelnõust välja lugeda, et 1. septembriks tuleb kõigil avaldused esitada. Edasi võib eelnõust Mesipuu ütlusel välja lugeda, et kui on tegemist ettevõtte ümberkujundamisega, peab see olema ümber kujundatud 1. septembriks. Kui on tegu ettevõtte ümberregistreerimisega, siis on 1. septembrini aega avaldust esitada, märkis Mesipuu.

«Kuna meie töökoormus on väga suur -- aprillis on tulnud sisse 1,4 korda rohkem kandeavaldusi, kui äriregister keskmiselt on suutnud menetleda --, siis näiteks 25. juunil toodud ettevõtte ümberkujundamise avaldust me 1. septembriks ei jõua läbi vaadata,» arutles Mesipuu.

Mesipuu sõnul tuleks muuta ka äriseadustiku paragrahvi, mis ütleb, et avalduse läbivaatamiseks on aega 60 päeva. «Kuna eelnõu järgi on septembris toodud avalduse menetlemiseks aega kuus kuud, 1. märtsini 1998, siis tuleb see nii ka seaduses kirjutada,» leidis Mesipuu. Ta avaldas arvamust, et tegelikult ei jõua äriregister avaldusi läbi vaadata ka tuleva aasta märtsiks, vaid reaalne tähtaeg oleks suvi.

Riigikogu õiguskomisjon vaatab äriseadustiku muutmist käsitleva seaduseelnõu läbi mai keskel.

Hetkel kuum