5. mai 1997 kell 22:00

AS Estanne paneb Rakus tööle tualettpaberiliini

AS Estanne toodab 16 000 rulli ehk 4000 pakki tualettpaberit päevas, ütles firma omanik Gunnar Arro. Tema sõnul on järgmisel nädalal kavas tööle panna ka teine vahetus, millega ettevõtte töötajate arv kasvaks 16ni.

Kui Estanne loob oma tehases ka teise vahetuse, eeldab see eksporti Lätti ja Leetu, ütles Arro. «Keegi peab mingil moel kannatama ja osa müüki loovutama,» sõnas ta.

Rakus toodetud tualettpaberi müügiga tegeleb Pärnu firma Alder. «Väike, aga tubli firma,» lausus Arro. Tema sõnul käivad praegu turustusläbirääkimised ka Soome paberitootja Metsä-Serla esindajaga Eestis, firmaga Amerpap. Amerpap hindab Eestis oma tualettpaberi müügi turuosaks seitse protsenti.

Amerpapi müügijuht Sirje Türnpuu ei soovinud kommenteerida, kui suur on tõenäosus, et Amerpap hakkab Estanne toodangut müüma. «Me ei ole veel otsustanud ja enne ei hakka me oma arvamust välja ütlema, ükskõik kui suur tõenäosuse protsent ka oleks,» lisas ta.

Türnpuu nõustus väitega, et kui Amerpap otsustab Estannega koostöö kasuks, siis väheneb Metsä-Serla toodangu müük Eestis.

ASi Estanne asutasid märtsi lõpus varem paberi hulgimüügifirmas AS Epitoom töötanud Gunnar Arro ja Vitali Petrov. Estanne aktsiad jagunevad omanike vahel võrdselt, firma aktsiakapital on 80 000 krooni. Miljon krooni maksnud tualettpaberi liini ostsid firma omanikud liisinguga ASi Hansa Liising vahendusel.

Hulgimüügifirmade esindajate andmetel toodi eelmisel aastal Eestisse 3000 tonni ehk 26 miljonit rulli tualettpaberit.

Kaalu järgi arvestades pärineb pool imporditavast tualettpaberist Leedu tehastest, ülejäänu jaguneb Soome, Rootsi, Vene ja Slovakkia toodangu vahel.

Arvestades Leedu tehaste kogemusi ja viimasel ajal sinna tehtud investeeringuid, peavad hulgimüüjad Eesti tualettpaberi eksporti üsna riskantseks ettevõtmiseks. Gunnar Arro soovib aga Eestisse tuua veel teisegi tualettpaberiliini ja hakata tootma ka salvrätikuid. «Edu tuleb sellest, et me ei osta paberit mitte Rootsist, vaid Ukrainast,» väitis ta.

Hetkel kuum