5. mai 1997 kell 22:00

Bürokraatia takistab erastamist

«Regiooni erastamisliider Eesti ei suuda loobuda perekonna juveelidest. Kaks valitsusevahetust viimase kuue kuu jooksul on olnud sobiv ettekääne erastamisega viivitada, aga tegelik põhjus paistab peituvat vägikaikaveos valitsuse ja erastamisagentuuri vahel,» kirjutab Business Eastern Europe (BEE).

Valitsus venitab BEE hinnangul riigivarade haldamist käsitleva seaduse tingimusi, et saada oma kontrolli alla Eesti Telekomi ja Tallinna Sadama erastamist.

Eesti Energia erastamine takerdus ametnike hirmu taha, et ettevõte müüakse liiga odavalt. Erastamisagentuur on avalikult tõrkunud valitsuse kokkuleppe vastu USA NRG Energyga.

Eesti erastamistel olevatest ettevõtetest märgib BEE ära ka Eesti Raudtee ja Eesti Põlevkivi erastamise.

Lätist rääkides tõmbab BEE paralleele Latvijas Gaze erastamise ja Eesti Gaasi erastamise vahel.

Järgmine Lätis müüki tulev aktraktiivne kompanii on BEE hinnangul Latvenergo, kus potentsiaalsete ostjate loetelu juhib Preussen Elektra. Ka Rootsi Vattenfall, Soome Pohjolan Voima ja Suurbritannia British Energy on huvitatud Latvenergo aktsiate ostmisest.

Leedust rääkides avaldas BEE kahtlust, kas valitsusel õnnestub müüa maha Lietuvos Telekomas, mille ostupakkumusi saab esitada maikuu jooksul.

Telekomase erastamist käsitleval konverentsil Vilniuses osalesid Hansa Investeeringud, Banque Paribas, Merrill Lynch, Nomura, UBS ja Flemings.

Kas huvilistest ostjaid saab, on kahtlane, sest valitsus nõuab, et ostjad jätaksid tööle kõik ettevõtte peaaegu 10 000 töötajat. BNS

Hetkel kuum