5. mai 1997 kell 22:00

Idaäriks loodud ühisfirma

Investeerimisfirma Ühisarengu AS nõukogusse kuuluvad Aivar Tuulberg ASist Arengufinantseering, Ühispanga nõukogu liige Margus Schults ja Ühispanga kapitaliturgude divisjoni direktor Margus Kangro. Ühisarengu ASi tegevjuht on Margus Vooder ja firma peakorter asub praegu Tartus. Firma aktsiakapital on 100 000 krooni.

Sügiseks on Ühisarengu ASil kavas oma esindus avada ka Moskvas. «Me ei alusta Moskvas esinduse ehitamise või kontori rentimisega, vaid seal kogemuste omandamisega,» ütles Margus Kangro.

Kangro sõnul on Ühispank juba Venemaa võlakirjadega tegelenud, kuid ühisfirma loomise lõppsiht on sealsel aktsiaturul pidevalt tegutsemine.

«Meie oleme nii ehitajatena kui muud äri ajades Venemaal juba mitu aastat tegutsenud ja sidemeid loonud ja tunneme kuigivõrd sealset turgu,» ütles ASi Arengufinantseering üks omanik Aivar Tuulberg. Peale tema on ligi 120 mln kroonise portfellimahuga ASi Arengufinantseering põhiomanikud Raivo Rand ja Argo Pärn. Arengufinantseering on ka Tallinna börsi liige.

Tuulbergi väitel tegi AS Arengufinantseering koos Ühispangaga enne ühisfirma loomist ligi aasta aega tööd: koguti infot, õpiti tundma Vene aktsiaturgu ning sealset seadust. «Suuri riske me Venemaal võtta ei kavatse, aga selleks, et seal midagi märkimisväärset ära teha, tuleb ise Moskvas kohal olla,» ütles Tuulberg.

Venemaale on siinsete investorite raha aidanud paigutada aasta alguses tegevust alustanud Hoiupanga Venemaa investeerimisfond. Tänaseks on fondi tulusus 63 protsenti ja portfellimaht 185 miljonit krooni.

Mitu aastat on Venemaale investeeringuid vahendanud ka Forekspank ja Hoiupank. Aktiivne on Krediidipank ja mõni teinegi pisem pank.

«Portfellikoostamisi Venemaale investeerimiseks pakub mitu Eesti panka, tänaseks on end ida suunas kõige paremini välja arendanud Hoiupank,» väitis Hoiupanga Aktivajuhtimise ASi tegevdirektor Kristjan Hänni.

Kuigi Venemaal langesid aktsiate hinnad alates 20. veebruarist kuni aprilli lõpuni keskmiselt viiendiku võrra, kahanes Hoiupanga Venemaa investeerimisfondi portfellis olevate aktsiate väärtus vähem, kinnitas ta.

Eelmisel nädalal algas Venemaa aktsiaturul uus tõus ja Hänni prognoosib pikemas perspektiivis sealsete aktsiate edasist tõusu.

Hetkel kuum