6. mai 1997 kell 22:00

Lisaaeg ei ohusta ELi laienemist

Vaid viis nädalat enne Amsterdami tippkohtumist on Euroopa valitsustevahelise konverentsi töö veel pooleli, kuna oodati Briti parlamendivalimiste tulemusi. Konverentsi kestusaja pikendamine ei ohustaks läbirääkimisi ELi liikmekandidaatidega, väidab Euroopa poliitikauuringute keskuse (CEPS) juhataja Peter Ludlow.

Ludlow arvab, et ehkki liikmesriigid teevad kõik selleks, et ühenduse reformikavaga tippkohtumiseks valmis jõuda, jääb aega väheks.

«Graafik on väga tihe. (Tony) Blairil on vaid viis nädalat aega, et end toimuvaga kurssi viia ning langetada otsused Suurbritannia seisukohtade osas,» ütles Ludlow. «Kokkulepe võib küll sündida, kuid on oht, et kiirustamise tõttu ei saa see nii hea, kui vaja oleks.»

Ajakavast mahajäämine ei oleks Ludlow sõnul katastroof. ELi järgmine eesistujamaa Luksemburg on juba mõista andnud, et uus kokkulepe võib sündida veel juulis enne suvepuhkuste algust.

Ajapikendus ei ohustaks Ludlow sõnul Euroopa Liidu laienemise ajakava. Samas annaks aga seni lahendamata küsimuste otsustamiseks veel viis-kuus nädalat aega.

Liidu laiendamisega seotud olulised dokumendid -- Euroopa komisjoni hinnang kandidaatriikide valmisolekule, üldine laienemisstrateegiat käsitlev dokument ning eelarvekava koostatakse nagunii selle mõttega, et neid juba juulis arutada. Kui arutelu nihkub septembrisse, ei ole see probleem. Jääb veel piisavalt aega üksikasjalikeks läbirääkimisteks detsembrini, mil Luksemburgi tippkohtumisel langetatakse otsus liitumisläbirääkimiste alustamise kohta.

Nii saaksid läbirääkimised alata 1998. aasta jaanuaris-veebruaris, nii nagu ajakava seda ette näeb. KL

Hetkel kuum