6. mai 1997 kell 22:00

Meditsiinitehnoloogia firma ostis kliinikute keti

California Vivrale kuulub enam kui 262 neerudialüüsi kliinikut 28 osariigis, Gambro toodab aga dialüüsiaparatuuri komponente ning tarvikuid. Juba praegu on Gambrol USAs oma dialüüsiravi kliinikute kett, kuid Vivra ülevõtmine enam kui kahekordistab patsientide arvu, muutes kompanii USA suuruselt teiseks dialüüsiravi firmaks Saksamaa Freseniuse järel.

Tehinguga kinnistab Incentive, Rootsi Wallenbergide dünastiale kuuluv investeerimisfirma ning Gambro omanik aasta tagasi võetud kurssi lahkuda tsüklilistest tootmisharudest ning paigutada investeeringud tervishoidu ja tehnoloogiasse.

Valitud viis on ebaharilik. Enamik liitumisi ning ülevõtmisi tervishoiu alal puudutab konkurente, mitte kliente, et kompaniid ei dikteeriks klientide eelistusi meditsiiniliste vajaduste asemel ärilistel kaalutlustel.

Incentive'i tegevdirektori Mikael Liliuse kinnitusel ajendas ostu eelõige potentsiaalse turu suurus. «Dialüüsitoodete turu aastakäive on 6 mld dollarit ning dialüüsiteenuste turu käive 30 miljardit dollarit,» ütles Lilius. Direktori kinnitusel kasutab vähem kui pool Gambrole kuuluvatest kliinikutest kompanii tooteid.

Incentive maksab iga Vivre aktsia eest 35,63 dollarit, mis on 38% kõrgem kui aktsia sulgemishind viimase 20 kauplemispäeva lõpul.

Ühendatud kompanii 1996. a käive oleks pro forma 2 mld dollarit ja kasum enne makse, intresse ning amortisatsiooni 410 mln dollarit.

Incentive ostis läinud aastal 10,3 mld Rootsi kr eest ülejäänud 58% Gambro aktsiatest, mis veel Incentive'ile ei kuulunud. Kompaniist on saanud Incentive uue strateegia nurgakivi. Viimastel aastatel on Incentive arendanud aktiivset ülesostupoliitikat eelkõige USAs. FT-DI

Hetkel kuum