11. mai 1997 kell 22:00

ASA Kindlustus hakkab kaitsma taluniku saaki

Põllumajanduskindlustuse idee autor on haldusfirmas AB Kindlustusgrupp töötav Inglise konsultant Clive Weatherley, kelle sõnul peaks tänavune saak jääma viimaseks kindlustamata saagiks Eesti põlluharijatele. Järgmisel aastal soovib ASA Kindlustus koostöös talupidajate keskliidu, põllumajandustootjate keskliidu ja põllumajandusministeeriumiga pakkuda farmeritele kompleksset ja tsentraliseeritud põllumajanduskindlustust.

Talunikud saaksid ennast kindlustada kõigi teadaolevate riskide, teiste seas ka tormi, põua, taudide ja üleujutuste vastu.

AB Kindlustusgrupp on ASA Kindlustust, elukindlustusfirmat Blig, ASi Kindlustusvara ja kahjukäsitlusbürood Qex haldav firma. Clive Weatherley hinnangul ulatuvad Eesti põllumajanduse riskisummad tuhandete Ameerika dollariteni aastas. «Kui farmer saab oma saagi kindlustada, maksab kindlustusfirma talle õnnetusjuhtumi korral vajakajääva saagi kinni,» selgitas Weatherley.

«See muudab taluniku ka pankade ees usaldusväärsemaks ja talunik saab võtta masinapargi uuendamiseks rahuga pangalaenu,» leidis Weatherley.

Kindlustuse töögrupis osalev põllumajandusministeeriumi majandusanalüüsi ja statistika büroo juhataja Ida Norvais märkis, et vaatamata sellele, et praegust projekti juhib ASA Kindlustus, on ministeerium nõus koostööd tegema ka teiste sama kindlustusteenuse vastu huvi tundvate firmadega.

Clive Weatherley soovib kindlustusprojekti kaasata ka valitsuse, et valitsus annaks projekti käivitamiseks talunikele stardiraha. Tema sõnul võiks see summa moodustada osa 250 miljonist kroonist, millega riik abistab praegu aastas põllumajandust.

ASA Kindlustuse vastutuskindlustuse osakonna juhataja, talupidaja Tiit Jüriöö avaldas, et kindlustusselts kavatseb põllumajanduskindlustuse riski edasi kindlustada välismaal, kuna Eesti kindlustusseltsid on nii suure riski võtmiseks liiga väikesed.

Selle kuu lõpus saabuvad Eestisse Inglise konsultatsioonifirma Arhicultural Risk Management (ARM) spetsialistid, kes hakkavad välja arvutama kogu Eesti põllumajanduse riskiastet.

ARMi hinnangut aktsepteerivad kõik Euroopa edasikindlustusfirmad ning edasikindlustuse osas saab läbirääkimistesse asuda pärast konsultantide seisukohtade selgumist, ütles Tiit Jüriöö.

Põllumajanduskindlustuse töögruppi kuuluvad peale nelja ASA Kindlustuse töötaja kaks põllumajandusministeeriumi töötajat ning talupidajate keskliidu ja põllumajandustootjate keskliidu juhid.

Hetkel kuum