12. mai 1997 kell 22:00

Eesti jätkab WTOga ühinemisläbirääkimisi

Eesti jätkab esmaspäevast kuni 18. maini Genfis läbirääkimisi maailma kaubandusorganisatsiooniga (WTO) ühinemise üle.

Pooleli on läbirääkimised Ameerika Ühendriikide, Kanada, Austraalia, Uus-Meremaa ja ?veitsiga,» ütles Eesti delegatsiooni juht, välisministeeriumi asekantsler Priit Kolbre.

Eesti arutab WTO riikidega kahepoolsetel konsultatsioonidel tollide ja riiklike ekspordisubsiidiumite piirmäärasid, teenuste impordi süsteeme, maksupoliitikat ja välisettevõtja turuletuleku korda.

Eestil tuleb nendes küsimustes oma seadused WTO reeglitega enne ühinemist kooskõlla viia.

Kolbre sõnul oli Eesti puhul tegemist väga erandliku olukorraga, mistõttu WTO riigid võtsid aprillis täpsemate seisukohtade selgitamiseks aja maha, soovides Eesti majanduse olukorra kohta saada lisainfot.

«Kahepoolsed läbirääkimised loodame lõpetada juulis. Seejärel tuleb kokku WTO töörühm, mis kinnitab Eesti ühinemisprotokolli,» ütles Kolbre.

Kolbre sõnul loodab Eesti WTOga liituda veel sellel aastal, kuid selleks pole mingit garantiid. «Kõik sõltub läbirääkimiste käigust ja WTO riikide hinnangutest Eestile.»

Eesti ja WTO ühinemisprotokoll koostatakse WTO riikide konsensuse alusel. Liitumine WTOga on eeltingimuseks Eesti saamisele Euroopa Liidu liikmeks. BNS

Hetkel kuum