12. mai 1997 kell 22:00

Ilves peab kaitsetolle Eesti mainele kahjulikuks

Mart Laar nentis, et välisministri ametis on härra suursaadik õppinud ära tõeliselt diplomaatilised vastused ning soovis küsimusele «kas tollide kehtestamine avaldab Eesti mainele negatiivst mõju?» vastust ei või jah.

«Sellele küsimusele ei saa vastata ei või jah,» lausus Ilves. «Võib-olla lõppkokkuvõttes ilmselt jah,» lisas ta.

Kui valitsus otsustabki rakendada piiratud toodetevalikule tollimakse, ei saa seda pidada Eesti majanduspoliitika põhimõtteliseks muutmiseks, lausus Ilves valitsuskabineti ministrina.

Hiljem oma isiklikku arvamust avaldades nentis Ilves, et eduka ja liberaalse majanduspoliitika järjepidevus tollide kehtestamisega katkeks.

Tema sõnul on tollideta kaubanduspoliitika olnud üks olulisi Eesti riigi välismaal reklaamimise abinõusid ning kaitsetollide kehtestamise korral tuleb tõsiselt mõelda, millega seda kompenseerida.

Ilvese kinnitusel puudub tollide kehtestamisel otsene seos Eesti pääsuga Euroopa Liidu (ELi) laienemise esimesse ringi. Tema sõnul on tegelikult oluline psühholoogiline efekt.

Eesti on vastustes ELi küsimustikule andnud põhjalikke seletusi praeguse liberaalse majanduspoliitika kohta. Arvan, et mõned liikmesriigid näeksid meeleldi tulevikus Eestis liitlast ELi kaubanduspoliitika avatumaks muutmisel, lausus Ilves.

Ta lisas, et Eestist on eeskuju võtmas ka Läti ja Leedu, kes on otsustanud õgvendada oma varem suhteliselt kitsendavat kaubanduspoliitikat ning valinud tee tollimaksude olulisele alandamisele ja põllumajandusele antavate suurte otsetoetuste vähendamisele. «Viimasel Balti peaministrite kohtumisel olid nad mures, et nüüd, kui nemad on otsustanud reformida oma majandust, tundub neile, et Eesti tahab taganeda nendest reformidest,» rääkis Ilves.

Hetkel kuum