12. mai 1997 kell 22:00

Võitlus Balti turu pärast ägeneb

Kaheksa miljoni elanikuga Baltimaades peaks bensiini tarbimine tööstusanalüütikute hinnangul jõudma Lääne-Euroopa tasemele viie-kuue aastaga. Seetõttu on mitmel lääne kütusefirmal kavas kahe- või isegi kolmekordistada bensiinijaamade arvu Eestis, Lätis ja Leedus.

Parimal stardipositsioonil on kõige esimesena Balti turule tulnud Soome Neste OY. Kompanii kavatseb Balti riikides ehitada veel umbes 45 bensiinijaama, mis suurendab jaamade arvu 90ni.

Neste peab oma peamisteks rivaalideks Balti riikides Vene Lukoili ja Norra Statoili.

Norra riiklik naftakompanii Statoil tuli Balti turule kõigest kolme-nelja aasta eest, kuid praegu on tal regioonis 35 bensiinijaama, kusjuures arvu on kavas sajandivahetuseks suurendada 100ni. Ainuüksi tänavu kavatseb Statoil avada 20 uut bensiinijaama. Nii Neste kui ka Statoil ehitavad Riiga oma imporditerminaali.

Kõva võitlust turuosa pärast peab ka Norra Norsk Hydro AS ja USA naftagigandi Texaco ühisettevõte Hydro-Texaco. Praegu on Hydro-Texacol Baltimaades 16 bensiinijaama, kuid aasta lõpuks peaks see arv kasvama 26ni. Firma loodab aastaks 2000 enda kätte saada umbes 10% turust. AP-BNS

Hetkel kuum