«Saru saetööstust meelitas ostma soodne asukoht keset Lõuna-Eesti metsamassiive ja meie ettevõtte suurenev saematerjalivajadus,» sõnas ASi Viljandi Aken ja Uks juhatuse esimees Imre Michalsky. Tema sõnul investeeritakse Saru saetööstusse sügiseks ligi 5 miljonit krooni ja antakse tööd ligi sajale kohalikule elanikule.
«Rajame Sarule kaks kuivatit, kus on võimalik kuivatada kuni 1500 tihumeetrit saematerjali kuus,» ütles ASi Viljandi Aken ja Uks tootmisdirektor Inno Valo. Tema sõnul rekonstrueerib ettevõte ka Saru puidutöötlemistsehhi ning septembrist loodetakse Saru saetööstus täisvõimsusel tööle panna. «Tahame seal töödelda 4000 tihumeetrit palki kuus ja 70 protsenti saadud saematerjalist kasutame USAsse eksporditavate uste valmistamiseks,» märkis Valo.
AS Viljandi Aken ja Uks loodab sellel aastal eksportida 2,5 korda rohkem kui möödunud aastal. Selle aasta eskpordikäibeks prognoosib ettevõte 50 miljonit krooni. Põhilised tellijad on USAs, Rootsis ja Suurbritannias, aga tellimusi tuleb järjest rohkem ka Ukrainast, Venemaalt, Lätist ja viimasel ajal plahvatuslikult palju Leedust.
Valo sõnul kulutab ettevõte tänavu viis miljonit krooni ka Viljandisse uue katla ja kahe puidukuivati ehitamiseks. «Seoses tootmise laienemisega tekib meil palju saepuru ja höövellaastu, mille vääristamiseks tulebki paigaldada veel üks katel ja rajada kuivatid,» märkis Valo.
Seotud lood
Ettevõtete juhtidel tuleb muude küsimuste kõrval mõelda ka sellele, mil moel oma töötajaid kõige tulemuslikumalt innustada. Mitmed neist on kasutusele võtnud boonuspaketid ja üha rohkemad kaaluvad töötajatele lisahüvede pakkumist, just selliste, mida päriselt enim vajatakse ning hinnatakse: tööalased arenguvõimalused, rahalised boonused, täiendav tervisekindlustus, paindlik töökorraldus ja ühisüritused. Leinonen toetab oma klientidest tööandjaid iga päev just motiveerimisprogrammide väljatöötamisega. Millised on kõige populaarsemad boonusmeetmed?