3. juuni 1997 kell 22:00

Hoiduge kommiviirusest

Iga kuu 6. ja 8. päeval on Wordi kasutajatel põhjust oodata, et neilt dokumendi avamisel selges eesti keeles kommi küsitakse. See on Wordi makroviirus, mis õnneks rahuneb, kui küsimuse-dialoogi tekstialasse «komm» tippida ja OK-nupule klõpsata. Kõik makroviirused pole aga sugugi nii süütud ning isegi kommiviiruse kahjutuks tegemisega on võimalik oma arvutis paras segadus korraldada.

Mis asi see makro üldse on? Nii kurb kui see ka pole, ei ole enamik arvutikasutajatest kunagi tulnud mõttele rida alati samas järjekorras korratavaid käske makrokäsuks (ehk makroks) salvestada. Näiteks minule meeldib sissetulnud tekstid üle käia makroga, millel nimeks «Puhasta!» -- sinna olen ma salvestanud kõik asendus-käsud, mida ma niikuinii võõra teksti puhul kasutaksin, et koristada ära teksti risustavad topelttühikud -- nii hoiab see kindlasti päevas paar tundi tööaega kokku. Tänaseks on igas vähegi viisakas programmis sees oma süsteem makrokäskude jaoks või lausa spetsiaalne keel.

Paha pole seega mitte makrondus, vaid see, et on lahti jäetud augud, mille kaudu makrod saavad ise ennast levitada ja süsteemile kurja teha. Tänaseni pole ka ühtegi paremat programmisisest lahendust kui Word 97 võime hoiatada selle eest, et avatavas dokumendis on potentsiaalselt kahtlasi makrosid (see on vaikimisi sisse lülitatud, aga igaks juhuks kontrolli üle Tools -> Options -> General - > 'Macro virus protection').

Osta viirusepeletaja, mis jätaks oma valvuri Win95 all taustal käima ja hoolitseks selle eest, et ükski arvutisse ilmuv fail (e-postiga, lokaalvõrgust või flopi peal) ei oleks nakatunud. Mina kasutan F-proti ja olen seni rahul olnud. Kuna makroviiruseid tuleb aga sadade kaupa juurde, on kõige olulisem oma viirusepeletajale pidevalt uueneva viiruste-andmebaasi tellimine (harilikult saab selle kõige paremini kätte netist).

Võta netist www.datafellows.com alt f-macro, see on tasuta jagatav DOSi all käiv makroviiruse peletaja, mida võid julgelt ka sõpradele jagada, kui nad peaksid sulle mõne viirusega dokumendi saatma. Viimane versioon tunnistab juba ka Word 97 faile, seni (ja mitmete teiste peletajate puhul) on see probleemiks olnud.

Kuni viirusepeletajat veel pole, harjuta ennast käsitsi igast uuest dokumendist viirust otsima. Võta iga faili avamise järel lahti File -> Templates -> Organizer (Word 97: Tools -> Templates and Add-Ins -> Organizer) ja vali makrode kaart. Kui seal on midagi, mille päritolu ja kasutust ei oska seletada, on parem see lihtsalt ära kustutada. Seejärel salvesta dokument ja vaata uuesti, vajaduse korral korda kustutamist. Aga ole sellega siiski ettevaatlik võõra või ühiskasutatava arvuti peal -- mõni makro võib ka vajalik olla.

Hoia oma faile võrguserveris, nii saab süsteemiadministraator kõik korraga üle kontrollida.

Iga kord, kui leiad viiruse, korralda häire. Vaata üle server ja teised arvutid kontoris ning teavita kiireimas korras dokumendi lähetajat tema juures pesitsevast viirusest.

Kui oled leidnud viiruse, mõtle ka, kuhu see on võinud levida. Enne, kui keegi jõuab sulle helistada ja teatada, et on saanud sinult viiruse, helista ise ja hoiata (saada värske f-macro).

Hetkel kuum