3. juuni 1997 kell 22:00

Kui kõrge on KMÜ hind?

Kui Joosep Tootsi hind oli kuus õuna ja kutse peole, siis võimul oleva Koonderakonna ja Maarahva ühenduse (KMÜ) hind tundub olevat x kasti õlut. Selline mulje on jäänud, jälgides riigikogus õlleaktsiisi muutmise ümber toimuvat.

Eesmärgiga Saku õlletehasele ära teha läks kõigepealt KMÜ ukse taha koputama Tartu õlletehas. Pärast Tartu-meeste lobistamist võttis riigikogu vastu alkoholiaktsiisi seaduse muutmise seaduse, mis suurendas konkurentidega võrreldes Saku õlletehase maksukoormust. Nüüd muutus aktiivseks Saku õlletehas, kes seadis samuti sammud KMÜ ukse taha. Ja ei lähegi palju mööda, kui valitsus hakkab arutama Saku õlletehasele kahjuliku seaduse kehtima hakkamise tähtaja edasi lükkamist.

On hea, kui seadus kehtima ei hakka ja riik lõpetab sekkumise õlletehaste konkurentsiheitlusse. Samas teeb selline otsus meele kurvaks, sest õlleaktsiisi ümber toimuva kemplemise tõttu olen ma hakanud paljudesse riigikogu liikmetesse suhtuma kui marionettnukkudesse, keda on lihtne kulisside tagant suunata.

Enamikul riigikogu liikmetest puudub oma arvamus, nad ei suuda oma hääletamist veenvalt argumenteerida, sest nad on ainult käsutäitjad ja ei saa aru, mida nad teevad. Kahjuks peab tõdema, et meie praegune riigikogu on kergesti mõjutatav ja valitsev koalitsioon sarnaneb endiselt kiikhobusele, kelle kiikumist on võimalik suunata õllepudelite lisamise või äravõtmisega.

Kogu seda jama pealt vaadates soovitaks KMÜ-l avaldada hinnakiri, kui palju maksab mõne seaduse riigikogus läbisurumine või muutmine. Selgitada tuleks ka seda, kas maksmisvahenditena aktsepteerib KMÜ ainult kroone või piisab, kui toetada mõnda valitsuskoalitsiooni suvist nõupidamist paraja koguse õllega.

Hetkel kuum