3. juuni 1997 kell 22:00

Kullatüli lahenes

Helmut Kohli valitseva koalitsiooni allikate teatel leppisid Saksamaa keskpank ja valitsus eile kokku, et riigi kullareservi ümberhindamine toimub 1997. a lõpus, kuid sellest saadav tulu kantakse Bonnile üle alles 1998. aastal.

Kohli valitsus loobus kullareservi ümberhindamisest pärast seda, kui Kohli kristlikud demokraadid olid teravalt kritiseerinud ettepanekut kasutada saadud summasid eelarvepuudujääkide katteks.

Loobumine varade ümberhindamise plaanist tähendab täiendavat 10 miljardi marga suurust auku Saksamaa 1997. aasta eelarves. Selle puudujäägi katteks arutas koalitsioon eile erastamisvõimalusi, eelarvekärpeid ning maksude tõstmise võimalust.

Eile kohtusid ka Saksamaa rahandusminister Theo Waigel ja liidupanga president Hans Tietmeyer, et arutada tüli lahendamise küsimust.

Saksamaa keskpanga reservides on ligi 95 miljonit untsi kulda, mille väärtuseks on hinnatud 13,7 miljardit marka. Kulla turuväärtus ulatub 55 miljardi margani.

Keskpank kinnitas, et ei ole põhimõttelist kulla ümberhindamise vastu, kuid näeks meeleldi, et see ei toimuks enne 1999. aastat või vähemalt mitte enne seda, kui langetatakse otsus Euroopa rahaliitu pääsevate riikide osas. REUTER-ÄP

Hetkel kuum