4. juuni 1997 kell 22:00

Kindlustus- ja ehitusfirmad on börsil atraktiivseimad

Väärtpaberispetsialistid ootavad, et Tallinna börsil kujuneks pangandusettevõtete kõrvale ka teiste majandusharude sektoreid. Huvipakkuvamateks hinnatakse kindlustust ja ehitust.

Hansapanga peaanalüütiku Katrin Kaarli sõnul sõltub ehitussektorisse kuuluvate ettevõtete edukus riigi makromajanduslikust arengust. «Kõik sõltub sellest, kas Eestis kujuneb peale finantssektori ka teisi tugevaid ja majanduslikult kindlustatud sektoreid, kes oleksid suutelised ehitustöid tellima,» sõnas Kaarli. Seni on suured ehitusettevõtted saanud tulu peamiselt pangahoonete ehitamisest.

Margus Uudam tunnistas ehitussektori sõltuvust aastaaegadest, kuid ei kinnitanud arvamust, nagu võiks ehitustegevus Eestis varsti seisma jääda. «Majanduse arenedes hakatakse üha rohkem ehitama,» väitis ta.

Eesti ehitusettevõtetest on börsile minemise kavast andnud teada AS Merko Ehitus, AS Kogeri & Sumbergi Grupp ja AS Feer. Tallinna börsi vabaturul kaubeldakse praegu ASi EMV aktsiatega.

Katrin Kaarli hindas börsil perspektiivseks ka kindlustusfirmasid, sest normaalse arenguga riikides on selle sektori osa börsil samaväärne või suurem kui pankadel. Eestis on kindlustuse osatähtsus börsil jäänud tema sõnul tagasihoidlikuks valdkonda puudutava seadusandluse puudulikkuse tõttu.

«Majanduse arenguga kaasneb sotsiaalse heaolu ja kindlustunde kasv,» sõnas Kaarli. «Kuna Eestis on riikliku sektori osakaal liiga suur, võib arvata, et kindlustusfirmad saavad endale kindlustunde tagaja rolli.»

Aktsiate börsil noteerimise kavadest on teatanud nii Leks Kindlustus, ASA Kindlustus kui Eesti Kindlustus. Leksi aktsiakapitalist kuulub avaliku emissiooni järel 22 protsenti väikeaktsionäridele. Börsil noteerimiseks peab vastav näitaja olema 25 protsenti.

Leksi juhatuse esimees Raul Kastan ütles, et nädala lõpuks peaksid senised suuraktsionärid müüma maha osa nendele kuuluvatest aktsiatest, mille tulemusel börsi nõue täidetakse.

ASA Kindlustus plaanib esitada börsile oma aktsiate noteerimistaotluse pärast juulis toimuvat aktsiaemissiooni. Eesti Kindlustus kavandab sarnast sammu sügiseks.

Katrin Kaarli ütles, et kindlustussektori ettevõtted peaksid kõik aasta lõpuks börsile jõudma.

Autokaubandusega tegeleva ASi Fakto ja ASi Amserv Grupp alusel kaubandusettevõtete sektori teket börsil pidasid analüütikud vähetõenäoliseks, kuna mõlema ettevõtte kümne miljoni krooni suurusjärgus aktsiaemissioon ei suuda tagada aktsiate vajalikku likviidsust.

«Tegemist ei ole tugeva ja riskivaba sektoriga,» ütles Kaarli. «Kuna investor peab pidevalt jälgima, kas ettevõtte investeeringud õnnestuvad, võetakse tõenäoliselt oma portfelli ainult üks nendest aktsiatest,» lisas ta.

Tallinna börsi juhatuse esimees Helo Meigas ütles nädala alguses, et börsile ei ole praegu esitatud ühtegi uut noteerimistaotlust, seega pole lähiajal uusi ettevõtteid börsisüsteemi oodata.

Hetkel kuum