11. juuni 1997 kell 22:00

Maailma suurimad ja parimad ettevõtted

Põhjamaadest on Rootsil seal 24, Soomel 14, Norral seitse ja Taanil neli firmat.

Uuring on tehtud teist korda ning peale Industry Weeki osalesid selle tegemisel uurimisfirmad Dun & Bradstreet ning Moody's Investors Services.

Firmad on järjestatud eelmise aasta käibe põhjal dollari alusel. Kuna dollar on järsult tugevnenud jeeni suhtes, on Jaapani firmad langenud järjestuses tahapoole ning eelmise aastaga võrreldes on neid seal 23 tükki vähem.

Käibe poolest on maailma kolm suurimat firmat USA General Motors (164 mld) ja Ford (147 mld) ning Hollandi Royal Dutch Petroleum (139 mld).

Uuringut kommenteerinud Dun & Bradstreeti peaökonomist David Kresgen ütles, et firmad on viimase kahe aasta jooksul pööranud suurt tähelepanu oma käibe suurendamisele.

USA ja Briti firmades 1990. aastate algul tehtud suured kulude kärped on tõsiselt suurendanud nende kasumit ning nad on pääsenud juhtpositsioonile võitluses ülemaailmse turu pärast.

Rentaabluse poolest on Briti firmad möödunud USA firmadest. Omakapitali tootluse võrdluses on maailma kümne juhtiva ettevõtte seas viis Briti firmat.

Kümne kõige rentaablima firma keskmine omakapitali tootluse määr oli 257 protsenti, aasta tagasi ainult 129 protsenti. KL

Hetkel kuum