11. juuni 1997 kell 22:00

Merelaevanduse müügil sai otsustavaks äriplaan

Teede- ja sideminister Raivo Vare lausus, et otsus ASi ESCO Holding kasuks võeti vastu valdava häälteenamusega. Kuna rahaliselt pakkumused oluliselt ei erinenud, lähtuti äriplaanide võrdlemisel eelkõige põhimõttest vaadelda, milline on erastajate ettekujutuses firma viie aasta pärast, lausus Vare.

EMLi teise ostasoovija, OÜ Arbonale suhtekorraldaja Margus Mets lausus, et Arbonale ei kavatse erastamisagentuuri nõukogu otsust protestida. Küll on Arbonale valmis erastamislepingut sõlmima juhul, kui ASiga ESCO Holding ei õnnestu erastamisagentuuril lepingut sõlmida, lisas Mets.

Vare sõnul ei näe ta praegu, et miski võiks saada takistuseks ESCO Holdinguga lepingu sõlmimisel. Ta lisas, et kuna erastamine toimus agentuuri ettevalmistatud lepingu põhjal, võivad takistuseks saada vaid rahalised küsimused, kuid kuna mõlemas pakkumuses oli esitatud garantii, langeb ilmselt ka see võimalus ära.

ASi ESCO Holding pakkumusega seotud ASi Hansatee tegevjuht Enn Pant hakkab uueks EMLi peadirektoriks. Kindlasti süveneb koostöö Hansatee ja Merelaevanduse vahel veelgi, kuid põhjalikumalt tuleb läbi mõelda, kuidas EML saaks Hansatees osaleda kui omanik ja teenust pakkuv firma, lausus Pant.

Olev Schults Balti Cresco Investeerimisgrupi ASist lausus, et ESCO Holding on valmis tulevikus koostööd tegema kõikide osapooltega, ka konkureeriva pakkumuse taga olnud N-Terminaaliga.

ESCO Holdingu pakkumuse taga oleva Ühispanga presidendi Ain Hanschmidti sõnul sai erastamisagentuuri otsuse langetamisel ilmselt määravaks ESCO Holdingu äriplaan ning see, et nad pakkusid 70 protsendi EMLi aktsiate ostuhinnaks 700 miljonit krooni Arbonale 612 miljoni vastu.

ESCO Holdingu pakkumust rahastasid Norra laevandusfirma Tschudi & Eitzen AS, Balti Cresco Investeerimisgrupi AS, USA päritolu investeerimisfond Stanton Capital Corporation, AS Ühisinvesteeringud, EMLi tegevjuhtkond ja AS Epeks.

Peale aktsiate eest makstava 700 miljoni krooni on kogu investeeringute suurusena nimetatud 3,1 miljardit krooni, millest 800 miljonit on kohustuslikud investeeringud.

Hetkel kuum