12. juuni 1997 kell 22:00

Alatskivi lossi soomlasest rentija kadunud

Alatskivi vallavalitsus andis neli aastat tagasi munitsipaalomanduses olnud lossi viiekümneks aastaks rendile ASile Euro Trade, mille juht on soomlane Reijo Tossavainen.

Uskusin ärimehe lubadust ehitada lossi luksushotell ja tervisekeskus, ütles Alatskivi vallavanem Ülo Must. Rajatav puhkekompleks oleks ligi meelitanud turiste ja andnud juurde uusi töökohti, lisas ta.

Kohalikud tundsid ärimeest, sest enne rendile andmist hangeldas Tossavainen Alatskivil kodumasinatega. «Keegi ei osanud midagi kahtlustada,» ütles Must.

Peale lepingu sai Tossavainen rendile ka 11 hektarit munitsipaalmaad, mis oli tagatiseks pangalt võetavale laenule.

Musta sõnul on viimasel ajal hakanud liikuma kumu, et Tossavainen püüab rendiõigust maha müüa. Kui me sellest esimest korda kuulsime, hakkasimegi ärimeest taga otsima. Esimesed kirjad saatis vald Soome maikuus. Pikapeale selgus, et ärimeest polegi võimalik kusagilt kätte saada.

Soome kohalikust ajalehest Valkealan Sanomatest, mille väljaandjaks otsitav on, teda kätte ei saa. «Me ei osanud sellist käiku ette näha, sest ärimees maksis kogu aeg korralikult üüriraha,» ütles Must. Üürisumma suurus on praegu 29 000 krooni kuus.

Kui lehe väljaandja ongi rahalistes raskustes ja otsib koostööpartnerit, võiks ta meid ju sellest teavitada, vald oleks nõus ka kompromissiga, rääkis Must.

Kuigi rendilepingus ei ole kirjas ehitus- ja restaureerimistähtaegu ning varakindlustuskohustust, peab rendilevõtja objekti korras hoidma. Praegu seisab riikliku kaitse all olev arhitektuurimälestis tuulte ja vihmade käes. «Tossavainen palkas sinna ühe valvuri, kuid see ei jõua kõigel silma peal hoida,» ütles Must.

Riigi muinsuskaitseameti Tartu inspektsiooni inspektori Mart Siilivaski sõnul tuleks teha kiiresti ekspertiis ja välja selgitada, kui palju on Alatskivi loss nelja aasta jooksul lagunenud. Siis saab algatada rendilepingu tühistamise.

Pärast lepingu lõpetamist võib valla volikogu otsustada, kas ta annab lossi uuesti rendile või müüb maha. Kuna loss on riigi kaitse all, on ostueesõigus kohalikul omavalitsusele ja riigil, ütles Siilivask.

Musta sõnul on lossi bilansiline väärtus kaks miljonit krooni. Kui loss läheb tulevikus enampakkumisele, võib selle ostuhind olla suurem.

Hetkel kuum