1. juuli 1997 kell 22:00

Erastamisagentuur üllatas meretehase omanikke

Esmaspäeval kuulutas erastamisagentuur, et 18. juulil müüakse avalikul enampakkumisel 49% Tallinna meretehase aktsiatest alghinnaga 13 miljonit krooni.

Tallinna meretehase tuumikinvestori ASi Vavekor tegevdirektor Andres Marga, rääkis, et veel 26. juunil oli firma juhtidel arutelu riigi esindajatega ja erastamisest siis mingit juttu ei tehtud.

Marga sõnas, et kui majandusminister Jaak Leimann veebruaris tehasega tutvumas käis, oli jutuks, et erastamine toimub septembris, pärast suve ja puhkusi. «Ei saagi aru, mis on selle kiirustamise taga,» ütles ta. Marga sõnul on oksjoni toimumise aeg sedavõrd lähedal, et välisinvestoritel läheb kiireks. «Küllaltki suured summad on mängus -- neid päevapealt välja ajada pole kerge,» osutas ta.

Erastamisagentuuri avalike suhete juht Marko Kadanik selgitas, et agentuur paneb ettevõtted müüki siis, kui need on erastamiseks ette valmistatud. Iseäralikku pole Kadaniku sõnul selleski, et meretehase aktsiate müügi oksjon tehakse puhkuseperioodil. «Ei usu, et tänapäeval midagi puhkuste tõttu tegemata jääb,» sõnas Kadanik.

Erastamisagentuuris oli kaalul ka võimalus erastada meretehase riigiaktsiad avaliku müügi teel. Kadanik aga märkis, et erastamisagentuuri nõukogu ei pidanud meretehast sobivaks avalikult müüa ja seetõttu müüakse aktsiad oksjonil ühes pakis.

Erastamisagentuuri poolt riigiaktsiate eest nõutavat alghinda kommenteerides märkis Andres Marga, et kuna müügil on vähemusaktsiad, on alghind liiga kõrge. «Vähemusaktsiate ost on siis põnev, kui saab need kellelegi edasi müüa. Praeguse hinnaga ei ole edasimüük vähemalt lähemal paaril aastal mõeldavgi,» sõnas Marga.

Põhiliselt laevaremondiga tegeleva Tallinna meretehase mulluste majandustulemuste kohta ütles Marga, et ettevõte lõpetas aasta umbes 100 000kroonise tootmiskasumiga.

Probleeme on tema sõnul aga sellega, et meretehas on välja kasvanud endisest sõjatehasest ja selle pärandatud raamatupidamise korrastamisega on tulnud kanda kahju.

AS Vavekor ostis 51% meretehase aktsiaid 1995. a novembris ostuhinnaga 37 mln krooni. Pool hinnast on võimalik maksta EVPdes.

Erastamislepingu järgi võttis Vavekor üle ka 13,8 mln krooni ulatuses võlgu ning kohustus investeerima ettevõttesse 72 mln krooni.

Mullu töötas meretehases 600 inimest. Praeguseks on töötajate arv 350.

Hetkel kuum