6. juuli 1997 kell 22:00

Suurkontsern peibutab

Üliõpilased, kellest 17 olid Eestist, pidasid ideaalse tööandja juures oluliseks töötajate arengu toetamist, võimalusi erialaseks arenguks ja karjääriks ning töötamist kogu maailma ulatuses.

Kui jätta küsitlusest kõrvale nn kaubamärgifirmad, olid kõige populaarsemateks tööandjateks pangad ja konsultatsioonifirmad. Esikolmiku moodustasid Euroopa arengu- ja rekonstruktsioonipank EBRD, KPMG ja Boston Consulting Group.

KMPG Estonia kaasosanikud ehk partnerid, audiitorid Roy Vaimand ja Sulev Luiga läksid audiitorfirmasse otse pärast TTÜ lõpetamist ja on seal töötanud ligi viis aastat.

Vaimand kinnitab, et KPMGs on arenguvõimalused väga head, ehkki kõik sõltub inimesest enesest. Tema sai partneriks 25aastaselt ja Luiga 24aastaselt -- püstitades enda teada KPMG kontserni noorusrekordi.

Partneri staatus toob kaasa õiguse osta KPMG aktsiaid, mis pensionile minnes või firmast lahkudes tuleb tagasi müüa.

Vaimandi sõnul on tema ja kursusekaaslasest sõbra Luiga tõus partneriks kõigest mõne aastaga siiski ebaloomulikult kiire võrreldes muu maailma tavadega, kus selleni jõudmiseks kulub keskmiselt kümme aastat.

Olime esimesena õigel ajal õiges kohas, märgib Luiga. Hilisemad tulijad, isegi kui nad on sama noored, andekad ja töökad, peavad kauem oma karjääriredeli tõusu ootama, tõdeb Luiga.

26aastane Härmo Põlluvee on ASis Eesti Coca-Cola Joogid teinud kolme aastaga karjääri, mida saab liigitada rubriigi alla «ajalehepoisist miljonäriks».

1993. aastal läks ta Coca-Colasse müügimeheks, sõitis punases vormiriietuses mööda kauplusi ega olnud kunagi arvuti taha istunud.

Aasta hiljem sai ta müügimeheks ettemüügi alal, veel aasta hiljem külma joogi automaatide järelevaatajaks üle Eesti. Eelmisel aastal võitis Põlluvee firmasisese konkursi Coca-Cola Tartu piirkonna juhi kohale ja kolis kogu perega Ääsmäelt Lõuna-Eestisse.

«Perspektiiv on siin kõva,» hindab ta oma tööandjat. Omal ajal tehnikaülikooli pooleli jätnud Põlluvee kavatseb sel aastal astuda Tartu ülikooli tasulise majandusõppe erialale ja loodab, et firma aitab koolituskulusid tasuda.

Erinevalt KPMG partneritest ei pea Põlluvee kiiret tõusu ametiredelil Coca-Colas sugugi erandlikuks. «Kontserni Baltimaade peadirektor näiteks alustas kunagi Austraalias autojuhina,» märgib Põlluvee vastuseks küsimusele, kuhu ta võiks välja jõuda.

Hetkel kuum