6. juuli 1997 kell 22:00

Vene firmad vahetavad piiri peal kaubadokumente

Samasisulise protokolli on Äripäeva andmeil saanud ligi 20 Eesti transpordifirmat, mistõttu neil pole enam võimalik Venemaale sõita.

Pärast seda, kui Eesti pool on korrektselt ära teinud kõik terminaalioperatsioonid, vahetatakse mitu päeva hiljem Venemaal ära kauba maksumuse paber ehk invois, rääkis ASi Alu Veok juhatuse esimees Aivo Härmaste. «Vene toll ütleb, et autojuht on invoisi ära vahetanud ja meil pole vastupidist millegagi tõestada.»

Härmaste ütles, et nemad transportisid ehitusmaterjale väärtuses 30 671 USA dollarit, kuid kauba lahtitollimisel pärast Alu Veoki auto lahkumist näitas arve kauba väärtuseks 7306 dollarit.

«Kuigi meie oleme järginud kõiki seadusi, täpsemalt ei saagi, aga Vene seaduse järgi on ikkagi vedaja süüdi,» nentis Härmaste.

Eesti rahvusvaheliste autovedajate assotsiatsiooni jurist Victoria Mets ütles, et rohkem lootust on firmadel, kel on olemas kauba deklaratsioonid Vene tolli templitega, sest Vene poole esitatavatel valedel invoisidel tolli templid puuduvad.

Härmaste sõnul on mures ka nende Moskva partner, sest Alu Veok on vedanud neile kaupa kolm aastat ning firmad on rahul olnud. «Nemadki on mures, mis nüüd saab,» ütles Härmaste, kelle arvamuse kohaselt on ainus lahendus, et Vene-poolne klient maksab.

Härmaste ütles, et tema arvates võtab tolliga arvete õiendamine aega vähemalt kolm kuud ja niikaua on Eesti firmadele Vene piir kinni.

«Meil on praegu kaks autot Venemaal ja me kaalume nende tagasitoomist Türgi kaudu, sest Eesti--Vene tollipiirile me ilmuda ei saa,» ütles Härmaste.

Eesti rahvusvaheliste autovedajate assotsiatsioon koostas välisministeeriumile palvekirja pöörduda noodiga Vene välisministeeriumi poole, juhtimaks tähelepanu sellistele seikadele Venemaa tolli töös.

Hetkel kuum